Παρασκευή 24 Δεκεμβρίου 2010

Τεράστια έκπληξη στη Μάλαγα

Η έκπληξη του δεύτερου ομίλου έγινε στη Μάλαγα, εκεί όπου η αδιάφορη Μπάμπεργκ με μία φοβερή αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο έφτασε στη νίκη με 70-72. Υγιεινός περίπατος για την Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στη Σαρλερουά, την οποία και διέλυσε με 94-45.

Υγιεινός περίπατος για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία συνέτριψε τη Σαρλερουά με 94-45. Η «Βασίλισσα» δεν ανησύχησε καθόλου κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τη διαφορά να αυξάνεται από δεκάλεπτο σε δεκάλεπτο, ενώ χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός πως σκόραραν όλοι οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ετόρε Μεσίνα. Οι Βέλγοι τα παράτησαν εντελώς στο δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας συνολικά 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 29-16, 46-29, 68-41, 94-45

Ρεάλ Μαδρίτης: Τόμιτς 7, Πριχιόνι 6, Αρτεάγα 2, Σουάρεζ 5, Μίροτις 19, Ροντρίγκεθ 12, Βελίτσκοβιτς 5, Γκαρμπαχόσα 9, Βιδάλ 1, Φίσερ 12, Γιουλ 8, Τάκερ 8.

Σαρλερουά: Χιλ, Γκομίς 5, Μπρόιλς 12, Χάμιλτον 2, Ράιτ 2, Γκριν 7, Ρίντικ, Τζέιντιν, Μάλετ 6, Ιαρότσεβιτς, Μπέγκιν 2, Σαντιάγκο 9.

Με θετικό τρόπο έκλεισε τον «κύκλο» της φέτος στην Ευρωλίγκα η αποκλεισμένη Μπάμπεργκ, ύστερα από τη μεγάλη νίκη στην έδρα της Μάλαγα με 72-70. Οι πρωταθλητές Γερμανίας βρίσκονταν πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο στο τελευταίο παρουσιάστηκαν αγνώριστοι και με ένα επιμέρους σκορ 17-29 έφτασαν στη μεγάλη επικράτηση. Από την άλλη, το αποτέλεσμα αυτό δεν κόστισε στους Ισπανούς την τρίτη θέση, καθώς υπερέχουν στην ισοβαθμία με τη Ρόμα, αφού η ήττα στην Ιταλία (81-75) δεν κάλυψε το +21 που είχε πάρει στο «Παλάσιος ντε λος ντεπόρτες». Ο Γιώργος Πρίντεζης δεν είχε ούτε ένα λεπτό συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 26-16, 40-32, 53-43, 70-72

Μάλαγα: Ροντρίγκεθ 9, Φρέιρε 4, Πρίντεζης, Χιμένεθ, Τρίπκοβιτς 8, Μπλάκνεϊ 4, Ρούμπιο 8, Λίμα 2, Φρίλαντ 10, Μακιντάιρ 5, Άρτσιμπαλντ 15, Μπλάνκο 5.

Μπάμπεργκ: Γκόλντσμπερι 5, Τέρι 9, Σουπούτ 12, Τάντα 2, Στάκεϊ 5, Νόιμαν, Λαντ, Πλέις 8, Ρόμπερτς 12, Γιάκομπσεν, Γκαβέλ 13, Χάινς 6.