Σάββατο 9 Απριλίου 2011

Ο Φάνης τα έχανε, ο Φένιν το έβαλε!

Πέντε εκπληκτικές ευκαιρίες έχασε ο Φάνης Γκέκας, αλλά η Άιντραχτ βρήκε τον λυτρωτή στο πρόσωπο του Φένιν που χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Βέρντερ (1-1).Η κακή μέρα για τον Έλληνα επιθετικό φάνηκε από το πρωί, όταν και νικήθηκε από τον Βίζε σε τετ α τετ στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Βέρντερ πάντως να έχει και αυτή τις καλές τις στιγμές. Η ομάδα του Σάαφ κατάφερε να προηγηθεί στο 58' με αυτογκόλ του Άλτιντοπ και μέσα στα επόμενα έξι λεπτά, ο Γκέκας έχασε μοναδικές ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Στο 62' νικήθηκε και πάλι από τον Βίζε και δύο λεπτά αργότερα το σκηνικό επαναλήφθηκε! Μόνο που αυτή τη φορά, ο Έλληνας φορ είχε διπλή ευκαιρία καθώς μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα της Βέρντερ, έκανε την κεφαλιά από το ένα μέτρο αλλά και πάλι ο Γερμανός πορτιέρε με εκπληκτική επέμβαση αποσόβησε το σίγουρο γκολ. Την λύση την έδωσε τελικά ο Φένιν στο 83', μόλις 13 λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας με καρφωτή κεφαλιά. Στο 86', ο Γκέκας νικήθηκε σε ένα ακόμα τετ α τετ, με τον Βίζε να κρατά όρθια την Βέρντερ! Το 1-1 παρέμεινε, με τις δύο ομάδες να κρατούν μία μικρή διαφορά από τις επικίνδυνες θέσεις.