Παρασκευή 3 Ιουνίου 2011

Μέγας είσαι Ντιρκ! *ΒΙΝΤΕΟ*

Μέγας είσαι Ντιρκ!
Οι Μάβερικς επικράτησαν της Χιτ στο Μαϊάμι με 95-93 ανατρέποντας διαφορά 15 πόντων στα τελευταία επτά λεπτά και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των τελικών, που πλέον μεταφέρεται για τρία παιχνίδια στο Ντάλας. Ήρωας για τους Τεξανούς ο Ντιρκ Νοβίτσκι, που πέτυχε το νικητήριο καλάθι 3,6’’ πριν το τέλος. Μοιραίοι οι Ουέιντ και Λεμπρόν για τους γηπεδούχους, καθώς αστόχησαν σε πολλά κρίσιμα σουτ στο τέλος. Δείτε σε βίντεο το νικητήριο καλάθι.

Ο αγώνας...

Οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν οκτώ φορές στο προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Στον οίστρο των Ουέιντ και Λεμπρόν οι Μάβερικς είχαν να αντιπαρατάξουν πλουραλισμό και το δωδεκάλεπτο ολοκληρώθηκε σε απόλυτη ισορροπία, 28-28. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στη δεύτερη περίοδο. Με τον Νοβίτσκι να... απασχολεί όλη την άμυνα του Μαϊάμι και τους Μάριον, Τσάντλερ και Στίβενσον να βρίσκουν ευκαιρίες να σκοράρουν, οι «Μαβς» κατάφεραν να ξεφύγουν με +9 (42-51). Ο Ουέιντ, ωστόσο, ήταν ασταμάτητος και με συνεχή προσωπικά καλάθια οδήγησε την ομάδα του σε ένα σερί 9-0 ισοφαρίζοντας στο 51-51 του ημιχρόνου και φτάνοντας ο ίδιος τους 21 πόντους (2/4 βολές, 8/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα).

Τα λάθη των Τεξανών, οι ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς, η σταθερά καλή απόδοση του Ουέιντ και τα τρίποντα του Μπίμπι έβαλαν τη Χιτ στη θέση του οδηγού στην τρίτη περίοδο και η διαφορά έφτασε στο 71-61. Το Ντάλας παρά την αστοχία του Νοβίτσκι κατόρθωσε να ροκανίσει τη διαφορά και να πλησιάσει σε απόσταση βολής (75-73) με το ξεκίνημα του τέταρτου δωδεκαλέπτου. Το Μαϊάμι απάντησε με ένα σερί 13-0 και 7:14 πριν το τέλος προηγήθηκε με 88-73. Κι ενώ όλα έδειχναν πως τα πάντα κρίθηκαν, οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ 13-2 (με οκτώ πόντους του Τέρι σε αυτό το διάστημα) πλησίασαν στο -4, 90-86, τρία λεπτά πριν το τέλος. Το τάιμ άουτ του Έρικ Σπόελστρα δεν έφερε αποτέλεσμα και η αντεπίθεση συνεχίστηκε για το Ντάλας, που αρχικά ισοφάρισε σε 90-90 και με τρίποντο του Νοβίτσκι 26’’ πριν το τέλος πήρε προβάδισμα. Ο Τσάλμερς απάντησε μετά από ασίστ του Λεμπρόν με την επαναφορά ισοφαρίζοντας σε 93-93 24’’ πριν το τέλος. Όμως ο Γερμανός σούπερ σταρ είχε τον τελευταίο λόγο ευστοχώντας σε λέι απ 3,6’’ για το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση το τρίποντο της απελπισίας κι εκτός ισορροπίας που επιχείρησε ο Ουέιντ δεν βρήκε στόχο και το Ντάλας απέδρασε με τη νίκη.

Πλέον οι τελικοί μεταφέρονται για τα τρία προσεχή ματς στο Ντάλας, αρχής γενομένης από τα ξημερώματα της ερχόμενης Δευτέρας (3:00). Αν οι Μάβερικς αξιοποιήσουν στο ακέραιο την έδρα τους, θα κατακτήσουν το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία τους.