ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ !

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΓΙΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ !

Δευτέρα 6 Ιουνίου 2011

Από break σε break! *ΒΙΝΤΕΟ*

Το Μαϊάμι έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ, επικρατώντας στο «American Airlines Center» των Μάβερικς με σκορ 88-86. Αυτό ήταν το δεύτερο «σπάσιμο» της έδρας, μετά τη νίκη του Ντάλας, μέσα στο γήπεδο της Χιτ.
Από break σε break!

Το νικητήριο καλάθι για την ομάδα του Έρικ Σποέλστρα σημείωσε ο Κρις Μπος, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ενώ από την άλλη, μοιραίος παίκτης για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντιρκ Νοβίτσκι, ο οποίος αστόχησε στο τελευταίο σουτ που επιχείρησε, για να πάει το ματς στην παράταση.

Το ματς

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά του ματς, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (9-9), με το Ντάλας να παίρνει το πρώτο σοβαρό προβάδισμα και συγκεκριμένα με πέντε πόντους (14-9), χάρις στο τρίποντο του Στίβενσον και το καλάθι του Μάριον. Προβάδισμα που συντήρησε για τα επόμενα δύο λεπτά, καθώς ο Μπος με μία εύστοχη βολή έφερε το παιχνίδι στα ίσα (18-18), ενώ ο Τζέιμς πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ την ομάδα του (19-20). Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του δωδεκαλέπτου, ο Τέρι με τρίποντο μείωσε σε 21-22. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +7 (22-29), με ένα σερί 7-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με το τρίποντο από τη σέντρα του Τσάλμερς σε «νεκρό» χρόνο.

Το ίδιο δυνατά συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο το Μαϊάμι, το οποίο πήγε τη διαφορά στο +12 (22-34), με το σερί πλέον να είναι στο 12-0 . Την επιθετική… ξηρασία του Ντάλας έκοψε ο Τέρι, ο οποίος έκανε το 24-34, ενώ με πέντε διαδοχικούς πόντους, ο Νοβίτσκι μείωσε ακόμα και στο -5 (29-34). Η απάντηση από τη Χιτ ήταν τέσσερις πόντοι από τον Γουέιντ που έκαναν το 29-38. Ο Τέρι με δίποντο μείωσε για τους γηπεδούχους (31-38), όμως ο «Φλας» έφερε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (31-41), με σουτ από τα 7,25μ. Μάλιστα, το Μαϊάμι με διεύρυνε το σερί του, φτάνοντας ακόμα και στο +14 (45-31), που ήταν η μέγιστη διαφορά –μέχρι εκείνη τη στιγμή- στο ματς. Με τις φιλότιμες προσπάθειες των Γουέιντ και Μάριον, οι Μάβερικς έτρεξαν ένα σερί 8-0 και μείωσαν στους έξι πόντους (39-45), ενώ κατάφερα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +5 (42-47).

Όπως στο δεύτερο, έτσι και στο τρίτο δωδεκάλεπτο, το Μαϊάμι ξεκίνησε πιο δυνατά απ’ το τι Ντάλας και με ένα σερί 6-0, με πρωταγωνιστή τον Μπος πήγε τη διαφορά στο +11 (42-53). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 15-4, κατάφεραν –μέσα σε έξι λεπτά- να ισοφαρίσουν την αναμέτρηση (57-57) με πρωτεργάτες τους Νοβίτσκι και Κιντ. Τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, ο Τέρι με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Μάβερικς, για να απαντήσει με το ίδιο «νόμισμα» η Χιτ, με τους Τζέιμς και Τσάλμερς, οι οποίοι έκαναν το 64-59. Ο Μαΐνμι δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου έκανε το 64-65, με δύο εύστοχες βολές, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δωδεκάλεπτο στο +3 (67-64) με καλάθι του Χάσλεμ.

Με τα τρίποντα των Νοβίτσκι και Μπαρέα, το Ντάλας έφερε ξανά το παιχνίδι στην ισοπαλία (70-70), στο ξεκίνημα του τελευταίου δωδεκαλέπτου. Ωστόσο, ένα καλάθι από τον Χάσλεμ και ένα τρίποντο από τον Τσάλμερς, πήγαν τη διαφορά στο +7 (79-72) για το Μαϊάμι, με τους φιλοξενούμενους να συντηρούν τη διαφορά αυτή μέχρι και τα μισά της περιόδου (81-74). Ο Νοβίτσκι, δυόμιση λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης έκανε το 84-84, με τους Μάβερικς να έχουν ένα επιμέρους σκορ 10-3, για να απαντήσει άμεσα ο Γουέιντ με δικό του καλάθι και να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (86-84). Σαράντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του δεύτερου τελικού, ο Μπος εκμεταλλεύεται την ασίστ του Τζέιμς και κάνει το 86-88, με τον Καρλάιλ να καλεί τάιμ άουτ. Στην επίθεση του Ντάλας, ο Νοβίτσκι κάνει λάθος πάσα και στέλνει την μπάλα στην εξέδρα, ενώ από την άλλη, ο Τζέιμς αστόχησε σε σουτ από τα 7,25μ., στα 4,4’’. Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο –άστοχο- σουτ του Γερμανού φόργουορντ, με το τελικό 86-88 να βρίσκει νικήτρια τη Χιτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-29, 42-47, 64-67, 86-88

Ντάλας Μάβερικς: Μάριον 10, Νοβίτσκι 34 (3/5 τρ., 11 ριμπάουντ), Τσάντλερ 5 (11 ριμπάουντ), Κιντ 9 (2 τρ., 10 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Στίβενσον 3 (1τρ.), Στογιάκοβιτς 2, Τέρι 15 (1 τρ.), Μπαρέα 6 (1 τρ.), Μαΐνμι 2.

Μαϊάμι Χιτ: Μπος 18, Τζέιμς 17 (1 τρ., 9 ασίστ), Άντονι 2, Μπίμπι 3 (1τρ.), Γουέιντ 29 (2τρ., 11 ριμπάουντ), Χάουαρντ 1, Χάσλεμ 6, Τσάλμερς 12 (4/6 τρ.).