Τα πανηγύρια για την Μίλαν άρχισαν από την Ρώμη, όπου απέσπασε 0-0 από την Ρόμα και είναι και μαθηματικά πρωταθλήτρια Ιταλίας για 18η φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το 2004!

Η ατμόσφαιρα στο κατάμεστο «Ολίμπικο» ήταν εκπληκτική από τους τιφόζι των δύο ομάδων, με την Ρόμα να μπαίνει πιο δυνατά και να απειλεί στο 14', όταν ο Βούτσινιτς δεν κατάφερε από κοντά να νικήσει τον Αμπιάτι. Οι Τζιαλορόσι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και συνέχισαν έτσι και μετά την αναγκαστική αλλαγή του 17', με τον Ρόζι να αντικαθιστά τον τραυματία Μπρίγκι. Μετά το 30', πάντως, οι Ροσονέρι ισορρόπησαν την κατάσταση, πήραν την κατοχή της μπάλας, πάγωσαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Με την επανέναρξη του παιχνιδιού, πάντως, η Μίλαν άγγιξε το γκολ αλλά το ωραίο πλασέ του Ρομπίνιο από το ύψος της περιοχής κατέληξε στο κάθετο δοκάρι του Ντόνι στο 46', με την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι πάντως να δείχνει διάθεση να βγει μπροστά και να ψάξει το γκολ. Το γκολ ήθελε και η Ρόμα που στόχευε μόνο στη νίκη και γι' αυτό λίγα λεπτά μετά ο Βιτσέντζο Μοντέλα αντικατέστησε τον Βούτσινιτς, που είχε και πρόβλημα τραυματισμού, με τον Μποριέλο. Παρ' όλα αυτά, η Μίλαν -για την οποία ο Αμπροζίνι μπήκε στη θέση του Γκατούζο- ήταν αυτή που ήλεγχε το ματς και στο 60' πλησίασε ξανά στο γκολ, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι από το πλασέ του Μπόατενγκ, μετά την πάσα του Αμπροζίνι. Τρία λεπτά μετά, στο 63', οι Ροσονέρι απείλησαν με δυνατό μακρινό φάουλ του Ιμπραΐμοβιτς, με τον Ντόνι να αποκρούει με δυσκολία.

Το παιχνίδι κυλούσε ακριβώς όπως ήθελαν οι Μιλανέζοι, με τον Αλέγκρι να φρεσκάρει στο 74' την επιθετική γραμμή, βάζοντας τον Πάτο αντί του Ρομπίνιο. Οσο για τον Μοντέλα, έκανε στο 83' την τελευταία αλλαγή για την Ρόμα, με τον Καπράρι αντί του Ρόζι...

Μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, πάντως, τίποτα δεν άλλαξε, με το 0-0 να σφραγίζει την κατάκτηση του 18ου Scudetto και πρώτου μετά το 2004 για την Μίλαν, οι παίκτες της οποίας, ο Αλέγκρι, ο Αντριάνο Γκαλιάνι, η Μπάρμπαρα Μπερλουσκόνι και αρκετές χιλιάδες στις εξέδρες πανηγύρισαν έξαλλα!

Οσο για την Ρόμα, έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για έξοδο στο Champions League και αναμένονται με μεγάλο ενδιαφέρον οι αγώνες Ουντινέζε-Λάτσιο και Γιουβέντους-Κιέβο.

Χαλαρά η Παλέρμο...
Στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 36ης αγωνιστικής του Campionato η Παλέρμο επιβλήθηκε της ουραγού Μπάρι με 2-1, ξεκουράζοντας και κάποιους παίκτες για τη ρεβάνς με τη Μίλαν την προσεχή Τρίτη στον ημιτελικό του Coppa Italia. Οι Σικελοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Μπεντιβόλιο στο 7ο λεπτό αλλά ισοφάρισαν στο 39' με το πλασέ του Μίκολι που βγήκε τετ α τετ, για να κάνουν το 2-1 στο 53' με κοντινό πλασέ του Μπόβο μετά από γύρισμα απ' την αριστερή πλευρά. Αυτό το σκορ παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, καθώς ο Μίκολι αστόχησε στη συνέχεια σε πέναλτι, ενώ στα αξιοσημείωτα είναι η επιστροφή του Καροτσιέρι στη δράση μετά από απουσία δύο ετών λόγω τιμωρίας για χρήση κοκαΐνης!