Τετάρτη 8 Ιουνίου 2011

Ντιρκ… αρρώστια! *ΒΙΝΤΕΟ*

Ντιρκ… αρρώστια!
Το 2-2 στη σειρά των τελικών του NBA έκανε το Ντάλας, που επικράτησε 86-83 του Μαϊάμι, στο ''Αmerican Airlines Center''! Ο Ντιρκ Νοβίτσκι, που δεν θύμισε και… πολύ τον καλό του εαυτό, καθώς ήταν εμπύρετος, έδειξε την κλάση του 14'' πριν το τέλος, πετυχαίνοντας ένα καθοριστικό καλάθι για το 84-81. Κορυφαίος, αλλά και μοιραίος για τη Χιτ, ο Ντουέιν Ουέιντ, που έχασε τον έλεγχο της μπάλας 6,7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και μαζί, την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Ντέρμπι ήταν ο αγώνας με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο μεγαλύτερο μέρος του. Πολύ καλό παιχνίδι από τον Τσάντλερ που με τα εννέα επιθετικά ριμπάουντ του έδωσε τις απαραίτητες δεύτερες ευκαιρίες στην ομάδα του Τέξας.

Ο Κρις Μπος ήταν ο μοναδικός που προσπάθησε να… ακολουθήσει τον Ουέιντ για το Μαϊάμι καθώς ο Λεμπρόν Τζέιμς έμεινε στους οκτώ πόντους.

Την Παρασκευή τα ξημερώματα (04:00) το πέμπτο παιχνίδι της σειράς και τελευταίο στο Ντάλας.

Το ματς

Με κέφια μπήκε στο παρκέ ο Ντιρκ Νοβίτσκι και εκμεταλλευόμενος την καλή άμυνα των Μάβερικς έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του (6-0). Στο πρόσωπο του Κρις Μπος βρήκε τις λύσεις στην επίθεση το Μαϊάμι ισοφαρίζοντας σε 6-6. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (έξι ισοπαλίες) με τους Τεξανούς, ωστόσο να έχουν πάντα τον πρώτο λόγο, παρά τα εννέα επιθετικά ριμπάουντ της Χιτ. Στο τελευταίο λεπτό ο Λεμπρόν έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στους φιλοξενούμενους χάρις σε τρεις εύστοχες βολές, με τον Μπαρέα να ανταποδίδει για το 21-21.

Με τέσσερις πόντους του Μπος και τρίποντο του Μίλερ το Μαϊάμι έφτασε γρήγορα στο +7 (21-28), στο ξεκίνημα του δευτέρου δωδεκαλέπτου. Άσο από το μανίκι έβγαλαν οι Μάβερικς καθώς με τρία τρίποντα του Στίβενσον κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (32-34) και στη συνέχεια να ισοφαρίσουν με τον Νοβίτσκι. Η είσοδος του Κιντ στο παρκέ σε συνδυασμό με τις δεύτερες ευκαιρίες που έδωσε ο Τσάντλερ στην ομάδα του, έθεσαν ξανά επικεφαλής στο σκορ το Τέξας (38-34). Ουέιντ και Μπος όμως φρόντισαν να αλλάξουν τις… ισορροπίες λίγο πριν το ημίχρονο στέλνοντας τη Χιτ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (45-47).

Με τον Νοβίτσκι να καταρρίπτει το ρεκόρ που κατείχε σε τελικούς ο Ρέτζι Μίλερ, ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Ο Γερμανός ευστοχώντας σε δύο ελεύθερες βολές και μαζί με τις 24/24 που είχε στα προηγούμενα ματς, διατήρησε το… άχαστο του. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τους Ουέιντ και Μάριον να κάνουν καλή δουλειά εκατέρωθεν. Τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου ο Νοβίτσκι πήρε το τέταρτο φάουλ του Αντόνι ωστόσο… τον μάτιασαν για το ρεκόρ του με αποτέλεσμα να χάσει τη μία βολή! Προβάδισμα τεσσάρων πόντων κατάφερε να πάρει η Χιτ που έδειχνε να βρίσκει ρυθμό (65-69).

Στο μέγιστο έφτασε τη διαφορά το Μαϊάμι με την έναρξη της τελευταίας περιόδου με Τέρι και Μίλερ (65-74). Το Ντάλας, εκμεταλλευόμενο τα λάθη των φιλοξενούμενων, έδωσε γκάζια και με επιμέρους 10-4 πέρασε μπροστά (79-78). Ακολούθησε ένα νεκρό διάστημα και από τις δύο ομάδες με τους πόντους να έρχονται μόνο από την γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο Τσάντλερ μάζεψε ακόμα ένα επιθετικό ριμπάουντ ένα λεπτό πριν το τέλος αφήνοντας να κυλήσει ο χρόνος υπέρ των γηπεδούχων. Στη συνέχεια ο Ουέιντ είχε 1/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (82-81) 30’’ πριν το τέλος. Ο Νοβίτσκι πήρε πάνω του την σημαντικότερη επίθεση για το Ντάλας και 14,4 δευτερόλεπτα άφησε την μπάλα στο καλάθι για το 84-81. Ο Ουέιντ απάντησε με ένα γρήγορο καλάθι (84-83), ακολούθησε φάουλ στον Τέρι ο οποίος έκανε το 86-83 με 6,7΄΄ να απομένουν. Στην επαναφορά ο Ουέιντ πήρε την μπάλα η οποία του γλίστρησε από τα χέρια, την έσωσε τελικά δίνοντας στον Μίλερ την ευκαιρία να κάνει ένα σουτ όπως-όπως από τα 7,25 το οποίο δεν είχε καμία τύχη, μένοντας έτσι στο 86-83.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-21, 45-47, 65-69, 86-83

Ντάλας Μάβερικς (Κάρλαϊλ): Μάριον 16 (7/12 δίποντα, 2/2 βολές, Νοβίτσκι 21 (6/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9/10 βολές, 11 ριμπάουντ), Τσάντλερ 13 (4/7 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Μπαρέα 8, Κιντ, Τέρι 17 (5/11 δίποντα, ? τρίποντα, 4/6 βολές), Στίβενσον 11

Μαϊάμι Χιτ (Σπόλστρα): Τζέιμς 8 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπος 24 (9/19 δίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη, 1 τάπα), Άντονι 4, Ουέιντ 32 (13/18 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 2 τάπες), Μπίμπι, Τσάλμερς 5, Χάσλεμ 4, Μίλερ 6