Τετάρτη 30 Μαρτίου 2011

Ποδοσφαιρική πανδαισία στο Άμστερνταμ!

Και οι δύο έχουν καταξιωθεί στη συνείδηση των φίλων του ποδοσφαίρου ως οι μεγαλύτερες δυνάμεις του αθλήματος που ποτέ δεν έχουν κατακτήσει ένα Παγκόσμιο Κύπελλο. Οι απόγονοι των «ιπτάμενων Ολλανδών» και της «αράντσιπατ» χόρτασαν τον κόσμο μπάλα, σε ένα ματς στο οποίο οι γηπεδούχοι επικράτησαν 5-3 της Ουγγαρίας και έκαναν το «έξι στα έξι» στον 5ο προκριματικό όμιλο για το Euro 2012.

Οι «οράνιε» προηγήθηκαν στο 13’ με τον Φαν Πέρσι, όμως οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το «Άμστερνταμ Αρένα» όταν σημείωσαν δύο τέρματα στις αρχές του β’ ημιχρόνου (46’ Ρούντολφ, 50’ Γκέρα), με τα οποία πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Η απάντηση στην ανατροπή ήρθε με… ανατροπή. Ο Σνάιντερ στο 61’ και ο Φαν Νίστελροϊ δώδεκα λεπτά αργότερα, έφεραν και πάλι μπροστά με 3-2 τους Ολλανδούς. Προς στιγμή ο Γκέρα έφερε ξανά ισορροπία με το τέρμα που σημείωσε στο 75’, όμως οι χαρά των Μαγυάρων κράτησε λίγο. Στο τέλος μίλησε ο Κάουτ, ο οποίος σκόραρε δις (78’, 81’) δίνοντας τη νίκη με σκορ 5-3 στην ομάδα του.