Δευτέρα 18 Απριλίου 2011

Πάει Μιλάνο το Scudetto!

Τι και αν έπαιζε χωρίς Ντι Νατάλε και Σάντσες; Η Ουντινέζε άλωσε το «Σαν Πάολο» κερδίζοντας με 2-1 τη Νάπολι και έφερε τη Μίλαν ακόμα πιο κοντά στο πρωτάθλημα!

Οι απουσίες των Ντι Νατάλε και Σάντσες (38 από τα 57 γκολ) μείωναν κατά πολύ τις ελπίδες της Ουντινέζε για κάτι καλό στο «Σαν Πάολο», όμως η ομάδα του Γκουιντολίν έπαιξε έξυπνα το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και πήρε ένα μεγάλο διπλό! Οι «φριουλιάνι» κέρδισαν 2-1, παρέμειναν στο κυνήγι της τέταρτης θέσης και παράλληλα έφεραν τηΜίλαν ακόμα πιο κοντά στο πρωτάθλημα!

Ο Ίνλερ με εκπληκτικό μακρινό σουτ στο 55' και ο Ντένις (πρώην παίκτης της Νάπολι) με εξίσου ωραία προσπάθεια έξι λεπτά αργότερα πάγωσαν το γεμάτο «Σαν Πάολο», με τους γηπεδούχους πάντως να προσπαθούν στο τελευταίο εικοσάλεπτο να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Η κεφαλιά του Μάτζιο βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 89' ο Καβάνι έχασε πέναλτι (για την ακρίβεια απέκρουσε ο Χαντάνοβιτς), με την Ουντινέζε να τελειώνει με δέκα παίκτες (αποβλήθηκε ο Ντομίζι στη φάση του πέναλτι). Η Νάπολι μείωσε σε 2-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινό σουτ του Μασκάρα, αλλά ο χρόνος είχε ουσιαστικά τελειώσει.

Πλέον, η Μίλαν βρίσκεται στο +6 από τη δεύτερη Νάπολι έχοντας μάλιστα και το προβάδισμα στην ισοβαθμία. Αυτό σημαίνει ότι για να χάσει τον τίτλο, θα πρέπει να κάνει δύο ήττες και μία ακόμα γκέλα στις πέντε αγωνιστικές που απομένουν! Οι «ροσονέρι» παίζουν εκτός με Μπρέσια, Ρόμα και Ουντινέζε, εντός με Μπολόνια και Κάλιαρι, επομένως μόνο με αυτοκτονία χάνουν τον τίτλο. Ειδικά από τη στιγμή που η Νάπολι έχει ακόμα πιο δύσκολο πρόγραμμα (εκτός Παλέρμο, Λέτσε, Γιουβέντους, μέσα Τζένοα και Ίντερ)!

Όσο για την Ουντινέζε, επέστρεψε στις νίκες έπειτα από δύο ήττες και παρέμεινε στο -1 από την τέταρτη Λάτσιο!