Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου 2011

Η Ίντερ... έρχεται!

Η Ίντερ... έρχεται! (video)
Με Σνάιντερ και Ετό η Ιντερ πέρασε από τη Γένοβα (2-0 τη Σαμπντόρια), μείωσε στο -2 και περιμένει το Μίλαν-Νάπολι! Απίστευτο 7-0 της Ουντινέζε μέσα στο Παλέρμο!Η αντεπίθεση της Ιντερ για να φτάσει στην κορυφή συνεχίστηκε και στην 27η αγωνιστική της Serie A, με το 1-0 επί της Σαμπντόρια εκτός έδρας. Οι Νερατζούρι δεν ήταν εντυπωσιακοί αλλά ήταν ουσιαστικοί και αφού απέφυγαν το να βρεθούν πίσω στο σκορ στις ευκαιρίες των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Πόλι σε σουτ από το ύψος της περιοχής, πήραν τελικά το τρίποντο χάρη στην εκτέλεση φάουλ του Σνάιντερ στο 73ο λεπτό! Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού οι Γενοβέζοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και στο 94' ο Ετό με ωραία προσπάθεια και κοντινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Λεονάρντο ανέβηκε -προσωρινά ή όχι θα φανεί τη Δευτέρα- στη 2η θέση και στο -2 από τη Μίλαν, που θα κλείσει την αγωνιστική υποδεχόμενη την τρίτη Νάπολι, που είναι στο -3 από τους Ροσονέρι!

Μέρα ντροπής στο Παλέρμο!
Ο Μαουρίτσιο Τζαμπαρίνι πριν από μερικές εβδομάδες είχε προειδοποιήσει τον τεχνικό των Ροζανέρι. «Καταλαβαίνει ότι δεν γίνεται η ομάδα να δέχεται τρία γκολ». Όπως είναι εύκολα κατανοητό, ο πρόεδρος της Παλέρμο μετά το 0-7 από την Ουντινέζε δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσει τον Ντέλιο Ρόσι, ο οποίος αποτελεί μέρος της πιο μαύρης σελίδας στην ιστορία του κλαμπ. Η Παλέρμο είχε χάσει εντός έδρας τρεις φορές με 0-4, μία με 1-5 και μία με 2-6 και το 0-7 είναι το πιο βαρύ σκορ στη Σικελία.

Τρελή μπάλα για ακόμα μία φορά φέτος έπαιξε η Ουντινέζε, η οποία κάνει πορεία πρωταθλητισμού μέσα στο 2011, στο οποίο παραμένει αήττητη. Σάντσες και Ντι Νατάλε πέρασαν καλύτερα και από το να ήταν σε πάρτι, με τον πρώτο να πετυχαίνει τέσσερα γκολ και τον δεύτερο, μόνο... τρία. Χαρακτηριστικό του τι έγινε στο Λα Φαβορίτα είναι το ότι στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 0-5 και ο Μπατσίνοβιτς είχε αποβληθεί για τους γηπεδούχους! Στο δεύτερο μέρος οι Φριουλιάνι έβαλαν μόλις δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο, με τον Ντι Νατάλε στο 60' να κάνει το 0-7 από τη βούλα του πέναλτι, το οποίο παραχώρησε, όπως και την αποβολή του, ο Ματέο Νταρμιάν. Δεδομένου του 7-0 και του ότι η Παλέρμο έπαιζε με εννιά, εύκολα καταλαβαίνει κανείς ότι από το 60' μέχρι το τέλος οι φιλοξενούμενοι, αν ήθελαν, θα έβαζαν και δεύτερο ψηφίο στο σκορ...

Η ομάδα του Φραντσέσκο Γκουιντολίν με αυτή τη νίκη βρέθηκε έναν πόντο πίσω από τη Λάτσιο, η οποία έχασε στην Κάλιαρι από το αυτογκόλ του Ντίας και αυτή τη στιγμή είναι το απόλυτο φαβορί για την έξοδο στο Champions League. Αντίθετα η Παλέρμο, που είχε κάνει σημαντικές νίκες μέσα στη σεζόν, έχει μείνει πλέον στο -8 από τον συγκεκριμένο στόχο. Χαρά στο άλλο μισό της Σικελίας, με την Κατάνια να κερδίζει 2-1 την Τζένοα και να κάνει βήμα παραμονής, με τον Αντούχαρ να αποκρούει πέναλτι και να χαρίζει τρίποντο. Μία από τα ίδια για τη Ρόμα παρά την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία, καθώς παρουσίασε τα κλασικά συμπτώματα, αφού το 2-0 έγινε μέσα σε πέντε λεπτά 2-2 από την Πάρμα, με τον Αμάουρι απόλυτο ήρωα με δύο τεμάχια. Οξυγόνο για την Τσεζένα, 1-0 την Κιέβο στο 90', ισοπαλίες στα Μπάρι-Φιορεντίνα (1-1) και Μπρέσια-Λέτσε (2-2).