Κυριακή 13 Μαρτίου 2011

«Καίσαρας» ο Τότι!

Με δύο γκολ του Τότι, η Ρόμα πήρε το ντέρμπι της πρωτεύουσας κερδίζοντας 2-0 τη Λάτσιο! Πέταξε το δώρο της Μπρέσια η Μίλαν, που έμεινε στο 1-1 με την ουραγό Μπάρι, ενώ η Ουντινέζε σκόρπισε και την Κάλιαρι (4-0)!

Η Ρόμα έχει πάρει την ταυτότητα της Λάτσιο στα τέσσερα τελευταία ντέρμπι, καθώς έχει πετύχει ισάριθμες νίκες και αυτό το σερί δεν σταμάτησε ούτε τώρα! Ο Τότι πήρε από το χέρι τους «τζιαλορόσι» και με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο πήρε τη νίκη με 2-0. Στο 70' ο Μουσλέρα έκανε κάκιστη εκτίμηση στην εκτέλεση φάουλ του αρχηγού των τυπικά γηπεδούχων και είδε την μπάλα στα δίχτυα του, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λεδέσμα έκανε πέναλτι και ο Τότι δεν αστόχησε.  Ο άσος της Λάτσιο αποβλήθηκε στη συγκεκριμένη φάση, ενώ έξι λεπτά νωρίτερα το ίδιο είχε γίνει και με τον Ράντου για... κοκορομαχία με τον αρχηγό της Ρόμα, ο οποίος πάντως τη γλίτωσε και παρέμεινε στο ματς!

Στο «Σαν Σίρο», η Μίλαν ήθελε τη νίκη για να ξεφύγει και πάλι στο +7 από την Ίντερ, αλλά η Μπάρι είχε αντίθετη άποψη. Η φιλοξενούμενη δυσκόλεψε πολύ τους «ροσονέρι» στο πρώτο μέρος έχοντας εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία. Παρά το γεγονός ότι τις δύο ομάδες χωρίζει διαφορά... 19 θέσεων, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 1-0 υπέρ τους χάρη στο γκολ του Ρούντολφ στο 39'. Η Μπάρι κέρδισε φάουλ, ο Αλμιρόν έβγαλε την ασίστ στον Ούγγρο, η άμυνα των Μιλανέζων... κοιμήθηκε και ο Ρούντολφ νίκησε τον Αμπιάτι κάνοντας το 1-0. Νωρίτερα η Μίλαν είχε απειλήσει με τους Ιμπραΐμοβιτς και Πάτο, όμως ο τερματοφύλακας της Μπάρι, Ζιλέ, βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα πραγματοποιώντας μεγάλες αποκρούσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Μίλαν μπήκαν πολύ δυνατά και κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 40" μετά την έναρξη της επανάληψης. Ο Ιμπραΐμοβιτς έβγαλε τη σέντρα, ο Ρομπίνιο πέτυχε το γκολ από κοντά, το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ, με τα ριπλέι να δείχνουν ότι το τέρμα έπρεπε να μετρήσει... Οι Μιλανέζοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, το οποίο ακυρώθηκε για χέρι του Ιμπραΐμοβιτς, ενώ η πίεση αυξανόταν όσο περνούσε η ώρα. Ο Βέλγος τερματοφύλακας της Μπάρι έσωσε την ομάδα του σε πάρα πολλές περιπτώσεις, με τον Σουηδό επιθετικό, όμως, να βλέπει απευθείας κόκκινη κάρτα στο 73' για σκληρό φάουλ στον Ρόσι. Η Μπάρι απείλησε λίγο αργότερα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Αλμιρόν και από εκείνο το σημείο και μετά υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο και αυτή ήταν η Μίλαν. Οι «ροσονέρι» άσκησαν ασφυκτική πίεση και συνέχισαν να χάνουν πολλές ευκαρίες και λυτρώθηκαν τελικά με τον Κασάνο στο 82', ο οποίος σκόραρε από το ύψος του πέναλτι έπειτα από σέντρα του Αντονίνι. Σίλβα, Πάτο, Αμπάτε, Φαν Μπόμελ και Κασάνο απείλησαν μέχρι το τέλος τον Ζιλέ, ο οποίος στάθηκε στο ύψος του σε όλες τις περιστάσεις, με την Μπάρι να αποσπά την ισοπαλία 1-1 και να μην αφήνει τη Μίλαν να ξεφύγει περισσότερο από τη δεύτερη Ίντερ.

Η τρελή πορεία της Ουντινέζε συνεχίστηκε και στην Σαρδηνία, με την ομάδα του Γκουιντολίν να κάνει πάρτι απέναντι στην Κάλιαρι συντρίβοντάς τη με 4-0! Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρος ο Μπενάτια και ο Σάντσες έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων, ενώ μέχρι το 54' ο Ντι Νατάλε έβαλε άλλα δύο γκολ!

Το ντεμπούτο του Καβαζίν στον πάγκο της Σαμπντόρια συνοδεύτηκε με ήττα 1-0 στην Κατάνια, αποτέλεσμα που έμπλεξε ακόμα περισσότερο την ομάδα της Γένοβας. Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς για την Παλέρμο με τον Κόσμι (1-0 από την Τζένοα), ενώ η Φιορεντίνα με το 1-0 μέσα στη Βερόνα επί της Κιέβο κάνει την ύστατη αντεπίθεση για να προλάβει το τρένο της Ευρώπης.