Κυριακή 22 Μαΐου 2011

Φέρτε πίσω το κλεμμένο!

Οι Μάβερικς επικράτησαν 93-87 της Θάντερ στην Οκλαχόμα κι ανέκτησαν το «κλεμμένο» πλεονέκτημα έδρας παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των τελικών της Δύσης. Η ομάδα του Ντάλας προηγήθηκε ακόμη και με +23, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν λίγο πριν το τέλος σε απόσταση τεσσάρων πόντων, χωρίς να καταφέρουν να πάρουν ποτέ το προβάδισμα.

Ο Ντιρκ Νοβίτσκι παρά το... ξύλο της αντίπαλης άμυνας και την αστοχία του (6/15 δίποντα, 1/6 τρίποντα) είχε 18 πόντους κι ένα καθοριστικό καλάθι στο τελευταίο λεπτό. Η Θάντερ, που φιλοξενεί και το τέταρτο ματς της σειράς τα ξημερώματα της Τρίτης, περίμενε και πάλι τα πάντα από τους Ράσελ Γουέστμπρουκ και Κέβιν Ντουράντ.

Οι Τεξανοί κυριάρχησαν από το πρώτο δευτερόλεπτο ξεφεύγοντας με +17 (27-10) στα τέλη της πρώτης περιόδου και με +23 (35-12) στις αρχές του δεύτερου δωδεκαλέπτου. Η διαφορά παρέμενε στα όρια των 20 πόντων στα πρώτα οκτώ λεπτά της επανάληψης, όταν οι γηπεδούχοι άρχισαν σταδιακά να τη «ροκανίζουν». Στα 3:20 πριν το τέλος πλησίασαν στο -6 (84-78), αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την αντεπίθεσή τους.

Δωδεκάλεπτα: 12-27, 36-52, 56-70, 87-93.

Θάντερ: Γουέστμπρουκ 30 (4 ασίστ, 7 λάθη), Ντουράντ 24 (12 ριμπ., 5 ασίστ), Ιμπάκα 9 (7 ριμπ.), Κόλισον 9 (6 ριμπ.), Χάρντεν 7 (9 ριμπ.), Πέρκινς 4 (5 ριμπ.), Σεφολόσα 4, Κουκ, Μέινορ.

Μάβερικς: Νοβίτσκι 18 (7 λάθη, 4 ριμπ.), Μάριον 18 (4 ριμπ.), Κιντ 18 (8 ασίστ, 6 ριμπ., 4 κλεψ.), Τέρι 13 (6 ασίστ), Τσάντλερ 8 (15 ριμπ.), Στίβενσον 8, Στογιάκοβιτς 7, Μπαρέα 4, Χέιγουντ 4.