Σάββατο 7 Μαΐου 2011

Οι Λέικερς παραδίδονται, οι Μπουλς αντεπιτίθενται

Μία νίκη από την πρόκριση στους τελικούς της Δύσης απέχουν οι Μάβερικς. Με κορυφαίο τον Ντιρκ Νοβίτσκι που σταμάτησε στους 32 πόντους επικράτησαν 98-92 των Λέικερς στο Ντάλας κι έφτασαν στο 3-0 επί των πρωταθλητών. Ανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας οι Μπουλς και πήραν προβάδισμα με 2-1 απέναντι στους Χοκς, τους οποίος νίκησαν στην Ατλάντα με 99-82 και τον Ντέρικ Ρόουζ να οργιάζει με 44 πόντους.

Μία νίκη από την πρόκριση στους τελικούς της Δύσης επί των πρωταθλητών Λέικερς απέχουν οι Μάβερικς μετά τη νίκη με 98-92 στο Ντάλας, που τους έφερε στο 3-0. «The time is now» («τώρα είναι η ώρα») για να πάρουν οι «Μαβς» τον τίτλο που τόσα χρόνια αναζητούν, όπως ανέγραφαν και τα μπλουζάκια της πλειονότητας των 21.156 θεατών του αγώνα. Ο Ντιρκ Νοβίτσκι και ο Τζέισον Τέρι πέτυχαν 32 και 23 πόντους αντίστοιχα βάζοντας το λιθαράκι και ο Πέτζα Στογιάκοβιτς ήρθε να αποτελειώσει το έργο με 11 από τους 15 πόντους του στην τέταρτη περίοδο. Οι Τεξανοί βρέθηκαν να χάνουν με επτά πόντους πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά δύο τρίποντα από Νοβίτσκι και Στογιάκοβιτς κι ένα επί μέρους σκορ 18-6 έφεραν τα πάνω κάτω στο ματς. Καμία ομάδα του ΝΒΑ δεν έχει επιστρέψει από το 0-3 και η τελευταία ευκαιρία των «λιμνανθρώπων» για να παραμείνουν ζωντανοί είναι την ερχόμενη Κυριακή. Ο Άντριου Μπάινουμ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ πάλεψε περισσότερο από την ομάδα του Φιλ Τζάκσον, ενώ στα ρηχά έμειναν Κόμπι Μπράιαντ και Πάου Γκασόλ και ο Ρον Αρτέστ δεν αγωνίστηκε λόγω τιμωρίας.

Δωδεκάλεπτα: 29-27, 47-51, 66-72, 98-92.

Μάβερικς: Νοβίτσκι 32 (9 ριμπ.), Τέρι 23, Στογιάκοβιτς 15, Κιντ 11 (9 ασίστ, 4 ριμπ.), Τσάντλερ 8 (5 ριμπ.), Μπαρέα 4 (5 ασίστ), Στίβενσον 3, Μάριον 2 (8 ριμπ.), Χέιγουντ (7 ριμπ.), Μπρούερ.

Λέικερς: Μπάινουμ 21 (10 ριμπ.), Όντομ 18 (6 ριμπ.), Μπράιαντ 17 (6 ασίστ, 4 ριμπ.), Γκασόλ 12 (8 ριμπ.), Μπράουν 10, Φίσερ 9 (5 ασίστ), Μπλέικ 5, Μπαρνς, Σμιθ.

Ο Ντέρικ Ρόουζ ανέλαβε προσωπικά την ανάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας για τους Μπουλς. Με μία καταπληκτική εμφάνιση οδήγησε την ομάδα του σε άνετη νίκη με 99-82 στην Ατλάντα και της έδωσε ξανά το προβάδισμα με 2-1 έναντι των Χοκς, που φιλοξενούν την Κυριακή και το τέταρτο ματς της σειράς. Ο νέος MVP του πρωταθλήματος είχε 44 πόντους με 8/9 βολές, 12/20 δίποντα και 4/7 τρίποντα, μοίρασε 7 ασίστ και μάζεψε 5 ριμπάουντ σε 38 λεπτά. Οι «ταύροι» δεν έχασαν ούτε στιγμή το προβάδισμα στο σκορ και βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και με +22 απέναντι στα «γεράκια», που παρουσιάστηκαν αγνώριστα και περίμεναν τα πάντα από τον... παγκίτη (αλλά βασικό μετά τον τραυματισμό του Κερκ Χάινριχ) Τζεφ Τιγκ.

Δωδεκάλεπτα: 23-29, 43-56, 63-80, 82-99.

Χοκς: Τιγκ 21, Σμιθ 17 (13 ριμπ.), Χόρφορντ 10 (8 ριμπ.), Τζόνσον 10, Ουίλιαμς 10, Κρόφορντ 7, Ουίλκινς 4, Πατσούλια 1, Άρμστρονγκ 1, Σάι 1, Πάουελ, Κόλινς.

Μπουλς: Ρόουζ 44 (7 ασίστ, 5 ριμπ.), Γκίμπσον 13 (11 ριμπ.), Κόρβερ 11, Ουότσον 8, Μπόγκανς 6, Μπούζερ 6, Ντενγκ 7 (6 ριμπ.), Νοά 2 (15 ριμπ.), Μπρούερ 2, Ασίκ, Μπάτλερ.