Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2010

«Πέταξαν» έξω την Μπορντό οι «άγιοι»

Τέσσερα παιχνίδια ήταν προγραμματισμένα για σήμερα στο λίγκ καπ Γαλλίας όπου τα τρία «κάθισαν» στον «άσο» και ένα έληξε ισόπαλο. Χατ τρικ ο Αμπουμπακάρ.
Στο ντέρμπι της βραδιάς, η Σέντ Ετιέν «πέταξε» εκτός του θεσμού την Μπορντό. Το εισιτήριο για τα προημιτελικά το έδωσε ο Ντο για τους «στεφανουά», με το γκολ του στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης. Στα υπόλοιπα ματς, η Μονπελιέ νίκησε 2-0 την Αζαξιό με σκόρερ τους Κόμπκε (32’) και Κοΐτα (90’), Η Μονακό επικράτησε στην διαδικασία των πέναλτι της Λοριάν με 5-3, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. 0-0 ήταν  το σκορ στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ενώ ισόπαλες βρηκε τις δύο ομάδες και η παράταση με 1-1. Σκόρερ για τη Μονακό ο Χάνσον που άνοιξε το σκορ στο 99’, για να ισοφαρίσει στο 118’ ο Ντιαρά.
Τέλος, η Βαλενσιέν «έριξε» τέσσερα γκολ την Μπουλόν, που την «σκόρπισε» με χατ τρικ του Αμπουμπακάρ (11’, 65’, 86’) και ένα γκολ του Μπονγκ(37’). Σήμερα, Τετάρτη 27/10, «κληρώνουν» τα άλλα 4 εισιτήρια για να συμπληρωθούν οι 8 θέσεις του Λιγκ Καπ Γαλλίας.