Σάββατο 8 Ιανουαρίου 2011

Βήμα παραμονής για τη Σετούμπαλ

Πιο δυναμικά δεν θα μπορούσε να αρχίσει η νέα χρόνια στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας. Πορτιμονένσε και Σετουμπάλ βάζουν ακόμα γκολ στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής. Τρία εύστοχα πέναλτι, μια αποβολή και εφτά γκολ συνέθεσαν το σκηνικό, με την Σετούμπαλ να παίρνει τη νίκη με σκορ 4-3.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και στο 15΄με πέναλτι του Πίτμπουλ πήραν το προβάδισμα. Η Πορτιμονένσε αντέδρασε και με δυο γκολ σε τέσσερα λεπτά έκανε την ανατροπή κλείνοντας το πρώτο 45λεπτο μπροστά στο σκορ 2-1.

Το δεύτερο μέρος ανήκε εξ ολοκλήρου στη Σετούμπαλ, η οποία σκόραρε τρεις φορές και έφτασε στο 4-2. Στο 48΄ο Βεντούρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του ισοφαρίζοντας. Στο 53ο λεπτό ο Πίτμπουλ με το δεύτερο εύστοχο χτύπημα πέναλτι έβαλε μπροστά την ομάδα του και στο 77΄ο Μπερνάρντο έδωσε αέρα δυο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Η Πορτιμονένσε το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 90ο λεπτό με πέναλτι του Πεσόα.