Κυριακή 17 Απριλίου 2011

Η κορυφή είναι κόκκινη!

Το πρωτάθλημα θα κριθεί στο ΣΕΦ! Σ' ένα απίστευτο ματς, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναϊκό (87-83 στην παράταση), έχει το απόλυτο (25/25) στο πρωτάθλημα και θα διεκδικήσει τον τίτλο στο σπίτι του.Εν τη απουσία του Ράσο Νεστέροβιτς, ο Ντούσαν Ίβκοβιτς αποφάσισε να ξεκινήσει το παιχνίδι με τους Μπουρούση, Μαυροκεφαλίδη δίδυμο στη φροντ λάιν δίνοντας τους εντολή να πάρουν αρκετές προσπάθειες κοντά στο καλάθι του Παναθηναϊκού. Το σχέδιο απέδωσε αρκετά καλά, αφού οι δυο τους πέτυχαν τους 10 από τους 12 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού (12-4, 6’) και ο Βουγιούκας που ξεκίνησε από πλευράς των «πρασίνων» χρεώθηκε με δυο γρήγορα φάουλ.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη πλευρά, προσπάθησε εξ αρχής να εκμεταλλευτεί τον Δημήτρη Διαμαντίδη σε διπλό ρόλο, αυτό του δημιουργού, αλλά και του εκτελεστή. Ο αρχηγός των πρασίνων πήρε πάνω του αρκετές φάσεις προσπαθώντας να συνδυαστεί με τον Ίαν Βουγιούκα, αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο κυρίως λόγω της πολύ καλής άμυνας του Γκόρντον. Αυτό είχε ως συνέπεια να μείνουν χωρίς σκορ οι φιλοξενούμενοι για πέντε λεπτά.

Σε εκείνο το σημείο ο Καλάθης πήρε αρκετές πρωτοβουλίες καταφέρνοντας να δημιουργήσει αρκετά ρήγματα στην άμυνα του Ολυμπιακού με τις διεισδύσεις του. Η αντικατάσταση του Μπουρούση με τον Γλυνιαδάκη λόγω των δυο φάουλ του πρώτου έδωσε την δυνατότητα στους «πράσινους» να περάσουν πιο αποτελεσματικά τη μπάλα κοντά στο καλάθι στους Μπατίστ και Φώτση που αποτέλεσαν τον πολιορκητικό κριό για να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός στο ματς και να προηγηθεί με 16-17 στο 11’. Σε αυτό βοήθησε βέβαια, και η αστοχία των Πειραιωτών που είχαν μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου 3/17 σουτ εντός παιδιάς και 10/10 βολές.

Γιοτάμ και ξανά Γιοτάμ

Η απάντηση από τους «ερυθρόλευκους» ήρθε από ένα… αουτσάιντερ. Η καλή κυκλοφορία της μπάλας και η… παράβλεψη της άμυνας του Παναθηναϊκού επέτρεψε στον Γιοτάμ Χαλπερίν να σουτάρει δυο φορές ελεύθερος πίσω από τη γραμμή των 6,75 μ. και να βοηθήσει τα μέγιστα ώστε να τρέξει ο Ολυμπιακός σερί 9-0 για το 25-17 του 14’ που ξεσήκωσε τους περίπου 10.000 φίλους των «ερυθρολεύκων» που δεν γέμισαν το ΣΕΦ.

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο δεν πτοήθηκε και χτύπησε τους Πειραιώτες με τον Περπέρογλου στην υψομετρική διαφορά που προέκυψε με την χρησιμοποίηση των Σπανούλη, Χαλπερίν, Παπαλουκά. Οι Μάριτς και Διαμαντίδης άνοιξαν το δρόμο και ο «Πέρπε» πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους για το 10-0 σερί του Παναθηναϊκού (25-27, 17’).

Ο Ολυμπιακός δεν παρασύρθηκε στο ρυθμό των «πρασίνων» και με τον Τεόντοσιτς να αναλαμβάνει σημαντικότερο ρόλο στην επίθεση κατάφερε να πάρει και πάλι στα χέρια του το προβάδισμα (31-28, 20’). Όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα έληγε χωρίς ιδιαίτερες… συγκινήσεις, αλλά ο Διαμαντίδης ευστόχησε σε τρίποντο, ο Τεόντοσιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο υπό πίεση από τα 9 μέτρα και όταν πια όλοι πίστευαν ότι το 20λεπτο έληξε, ο Καλάθης κέρδισε τρεις βολές από φάουλ του Πελεκάνου σε απέλπιδα προσπάθεια για τρίποντο από το κέντρο. Πέτυχε 1/3 βολές και μείωσε σε 34-32.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πάλι με βολές (αυτή τη φορά 2/2 του Διαμαντίδη) μετά από τεχνική ποινή στον Μίλαν Τόμιτς. Ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα και πάλι (34-26, 21’) μετά από καλάθι του αρχηγού του στην επόμενη φάση. Ο Ολυμπιακός όμως, έφερε τούμπα το παιχνίδι σε διάστημα ενός λεπτού! Ο Τεόντοσιτς έκανε την αρχή με εύστοχο τρίποντο και έπειτα σε κάθε φάση το σκηνικό ήταν ίδιο. Ο Ολυμπιακός ασκούσε πίεση στα 4/4 του γηπέδου με τον Μπουρούση να κλέβει δυο φορές τη μπάλα, τον Τεόντοσιτς μια και τους «πράσινους» να παρακολουθούν τον γεμάτο αυτοπεποίθηση Γκόρντον να σηκώνεται σε δυο συνεχόμενες φάσεις πίσω από τα 6,75 μ. για να ολοκληρώσει ένα σερί 11-0 (45-36, 22’) σε ένα λεπτό.

Οι Μπουρούσης και Κέσελ έλεγχαν απόλυτα τα ριμπάουντ, αλλά και κάθε… εναέρια μπάλα με συνέπεια να ανέβει η διαφορά στο +12 (54-42, 26’) μετά από ένα ακόμα «τρελό» τρίποντο του Τεόντοσιτς. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Μπατίστ και Περπέρογλου «μάζεψε τη διαφορά στο -6 (54-48, 28’). Η ευστοχία ωστόσο των Πειραιωτών από τη γραμμή των 6,75 μ. (είχαν 6/8 στο τρίτο δεκάλεπτο τιμωρώντας την άμυνα ζώνης του Ομπράντοβιτς) με τον Χαλπερίν να πετυχαίνει τρία συνεχόμενα τρίποντα τους έδωσε το δικαίωμα να κρατήσουν την υπέρ τους διψήφια διαφορά (60-50, 30’).

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να μειώσει με τον Καλάθη να βρίσκει αρκετές τρύπες στην άμυνα των «ερυθρολεύκων» και να μειώνει σε 66-63 (35’) με τη συνεισφορά ενός τριπόντου του Φώτση στον αιφνιδιασμό. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός είχε δώσει τα ηνία του σκοραρίσματος στον… σεληνιασμένο Γιοτάμ Χαλπερίν που είχε φθάσει τους 20 πόντους, αλλά χρειαζόταν βοήθειες.

Το τελευταίο πεντάλεπτο

Στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου δεν είχε σκοράρει κανένας άλλος «ερυθρόλευκος», αλλά όταν έδειχνε ότι το… κάρο του Ολυμπιακού είχε κολλήσει στη λάσπη, ο αρχηγός του έκανε ένα βήμα μπροστά και το έβγαλε! Ο Παπαλουκάς πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους για το 73-65 (37’). Ο Παναθηναϊκός ωστόσο, επανήρθε άμεσα με τρίποντο του Διαμαντίδη και κάρφωμα του Μπατίστ μείωσε και πάλι στους τρεις πόντους (73-70, 38’) δίνοντας νέο έναυσμα για την ανατροπή.

Ο Φώτσης έκανε λάθος, αλλά ο Σάτο στην επόμενη φάση μείωσε στο -2 (74-72, -1’15’’) και ο Διαμαντίδης ισοφάρισε σε 74-74 (στα -26’’), την ώρα που ο Σπανούλης αστόχησε δις. Ο Παπαλουκάς είχε 2/2 βολές για το 76-74, αλλά ο Διαμαντίδης παρά το ότι πέτυχε γκολ-φάουλ αστόχησε στη βολή και έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ στο 76-76 για να διεκδικήσει στο έξτρα πεντάλεπτο το +4.

Άφαντος ο Παναθηναϊκός στην παράταση

Η παράταση ξεκίνησε με τρίποντο του Χαλπερίν και συνεχίστηκε με καλάθι του «Γιο-Γιο» στον αιφνιδιασμό για το 81-76 του 42’, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έψαχνε πόντους από τη γραμμή των 6,75 μ. και είδε τους Περπέρογλου (δις), Φώτση και Καϊμακόγλου να αστοχούν. Το προβάδισμα των «ερυθρολεύκων» ανέβηκε στο +8 (84-76) μέχρι να πετύχει ο Παναθηναϊκός το πρώτο του καλάθι στην παράταση με τρίποντο του Περπέρογλου ένα λεπτό πριν τη λήξη του πεντάλεπτου (84-79, 44’). Το νέο τρίποντο του Διαμαντίδη (86-82) δεν άλλαξε κάτι στο ματς και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη δεύτερη νίκη του (87-83) επί του Παναθηναϊκού και μαζί το πλεονέκτημα της έδρας!

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-32, 60-52, 76-76 (κ.α.), 87-83
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 9 (1/2δίπ., 7/7βολ., 3ριμπ., 3ασ.), Γκόρντον 8 (2/3τρίπ., 2ριμπ., 2κλ.), Σπανούλης 2 (0/5τρίπ., 2/4βολ.), Μπουρούσης 12 (3/5δίπ., 6/6βολ., 8ριμπ.), Κέσελ 2 (1/2δίπ., 1ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 9 (2/5δίπ., 5/6βολ., 7ριμπ.), Χαλπερίν 25 (2/4δίπ., 6/9τρίπ., 3/4βολ., 3ριμπ.), Γλυνιαδάκης 5, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 3 (1/2δίπ., 1/1βολ.), Τεόντοσιτς 12 (3/5τρίπ., 3/4βολ., 5ριμπ., 4ασ.)
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς (0/3δίπ., 1ριμπ., 1ασ.), Μάριτς 2 (2/2βολ.), Περπέρογλου 15 (5/9δίπ., 1/5τρίπ., 1/5τρίπ., 2/2βολ., 8ριμπ., 2ασ.), Μπατίστ 16 (7/9δίπ., 2/4βολ., 8ριμπ., 1ασ.), Φώτσης 13 (3/4δίπ., 1/5τρίπ., 4/4βολ., 4ριμπ.), Σάτο 2 (1/4δίπ.), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 21 (5/6δίπ., 3/7τρίπ., 2/3βολ., 7ριμπ., 6λάθ.), Καλάθης 12 (4/5δίπ., 4/7βολ., 5ριμπ., 2ασ.), Καϊμακόγλου (0/2δίπ., 0/1τρίπ., 1ασ.)