Τετάρτη 6 Απριλίου 2011

Με πατημένο το γκάζι

O Άλεκς Μάριτς πραγματοποίησε απέναντι στην ΑΕΚ την καλύτερη φετινή εμφάνισή του
Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς πανηγύρισε τον 400ο του αγώνα στην Α1 στον πάγκο του Παναθηναϊκού βλέποντας τους παίκτες του να πετυχαίνουν 111 πόντους, κερδίζοντας με 41 διαφορά την ΑΕΚ (111-70).

Το αποτέλεσμα ήταν λίγο έως πολύ προδιαγεγραμμένο και έτσι ακόμα και οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού που ήθελαν να πανηγυρίσουν την πρόκριση επί της Μπαρτσελόνα στο φάιναλ φορ, δεν ξεπέρασαν τους 1.000. Οι «πράσινοι» έκαναν απέναντι στην ΑΕΚ πάρτι και «καθάρισαν» το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο δίνοντας την ευκαιρία στον προπονητή τους να πανηγυρίσει μια εύκολη νίκη στο τετρακοσιοστό (400) του παιχνίδι στην Α1.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έγινε ο τέταρτος κόουτς που συμπληρώνει αυτό τον αριθμό αγώνων (και μάλιστα είναι ο μοναδικός που έφθασε αυτό τον αριθμό με μια μόνο ομάδα) έχοντας το καλύτερο ποσοστό νικών με 343 επιτυχίες έναντι μόλις 57 ηττών.

Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι από νωρίς και ξέφυγε με +24 (38-14, 13’) αφήνοντας την ΑΕΚ σε ρόλο θεατή. Ο «Ζοτς» μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του δίνοντας την ευκαιρία σε όλους να αγωνιστούν και να σκοράρουν. Συνολικά τέσσερις παίκτες των «πρασίνων» έφθασαν σε διψήφια συγκομιδή πόντων με τον Άλεξ Μάριτς να εντυπωσιάζει. Ο Σερβοαυστραλός σέντερ έκανε το καλύτερο του παιχνίδι μετά την επιστροφή του από τον τραυματισμό, ενώ έκανε και ρεκόρ σκοραρίσματος δείχνοντας ότι επανέρχεται σταδιακά όντας στο δρόμο για να θυμίσει τον προ ενός έτους εαυτό του.

Η ΑΕΚ κατάφερε να προβάλλει ισχυρή αντίσταση μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν πέτυχε 28 πόντους χτυπώντας κυρίως έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων, αλλά δεν μειώθηκε η διαφορά, καθώς οι πρωταθλητές με τους Καϊμακόγλου και Τσαρτσαρή κράτησαν ψηλά το υπέρ τους προβάδισμα. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ανέλαβε δράση ο Ρομέιν Σάτο που πέτυχε 10 πόντους και με τη βοήθεια του Στράτου Περπέρογλου η διαφορά ανέβαινε διαρκώς μέχρι και το +39 (87-48, 29’).

Η άμυνα των «πρασίνων» ήταν και στο τρίτο δεκάλεπτο πολύ καλή κρατώντας τους παίκτες του Άγγελου Κορωνιού στους 12 πόντους. Η ΑΕΚ είχε ήδη παρατήσει το ματς περιμένοντας απλώς να λήξει το σαραντάλεπτο, αφού ο μεγάλος στόχος της Ένωσης είναι η παραμονή που θα εξασφαλιστεί αν πετύχει δυο νίκες επί Άρη, Αμαρουσίου ή Πανιωνίου. Σε περίπτωση που η Ένωση κερδίσει έναν αγώνα εύχεται να μην πετύχει ο Ηλυσιακός τρεις νίκες.

Το προβάδισμα έφθασε στο +40 (92-52) στο 33’ με την «κατοστάρα» να επιτυγχάνεται στο 38’ όταν ο Καϊμακόγλου έκανε με λέι απ το 101-65. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 111-70 αποτελώντας την καλύτερη επιθετική επίδοση του Παναθηναϊκού την φετινή χρονιά ξεπερνώντας το 109-55 επί του Πανιωνίου.

Τα δεκάλεπτα: 31-10, 56-38, 87-50, 111-70
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 9 (4/5 διπ., 5 ριμπ., 6 ασίστ), Μάριτς 15 (3/3 β., 6/8 διπ., 3 ριμπ.), Περπέρογλου 11 (4/4 διπ., 1/1 τριπ.), Μπατίστ4 , Φώτσης 6 (3/5 διπ., 5 ριμπ.), Σάτο 14 (3/4 διπ., 2/2 τριπ.), Τσαρτσαρής 8 (2/4 τριπ.), Διαμαντίδης 6 (2/2 διπ., 5 ασίστ), Βουγιούκας 4 (5 ασίστ), Καλάθης 6 (3/5 διπ., 4 ασίστ), Καϊμακόγλου 22 (3/3 διπ., 4/5 τριπ., 6 ριμπ., 3 ασίστ), Ζούμπος 6 (2/4 τριπ.).
ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 2, Κοχαντάρεβιτς 6, Νικολαϊδης 8 (2/5 τριπ.), Παπανικολάου 10 (2/2 διπ., 1/2 τριπ.), Χαρτ 7 (2/3 τριπ.), Ντικούδης 8 (5 ριμπ.), Δορκοφίκης 11 (3/5 διπ., 1/3 τριπ.), Αντωνάκης, Καλλινικίδης 3, Κάρι 10 (2/2 διπ., 1/2 τριπ., 4 ασίστ), Μάντιτς 5 (1/3 τριπ.), Τζώλος.