Δευτέρα 11 Απριλίου 2011

Η Μίλαν είναι το φαβορί!

Λίγες ώρες μετά τη νίκη της Νάπολι στην Μπολόνια, η Μίλαν απάντησε με το 2-1 επί της Φιορεντίνα εκτός έδρας και παρέμεινε στο +3, ενώ αποβλήθηκε ξανά ο Ιμπραΐμοβιτς.Οι Ροσονέρι ήξεραν ότι έπρεπε οπωσδήποτε να φύγουν με τους τρεις βαθμούς από το «Αρτέμιο Φράνκι» για να διατηρήσουν το προβάδισμα έναντι των Νάπολι, Ίντερ και το κατάφεραν. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, που είχε ξανά τον Ιμπραΐμοβιτς στην ενδεκάδα, άνοιξε το σκορ στο 8' με ωραίο σουτ του Ζέεντορφ ύστερα από ασίστ του Πάτο και στη συνέχεια ήλεγξε το ματς και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να απειλήσουν.

Η Φιορεντίνα έβγαινε μπροστά για να πιέσει και άφηνε χώρους πίσω, με αποτέλεσμα στο 41' ο Ιμπραΐμοβιτς να βγάλει ωραία μπαλιά για τον Μπόατενγκ, που την κατάλληλη στιγμή γύρισε για τον Πάτο κι αυτός από κοντά έκανε το 0-2!

Έχοντας τα πάντα υπέρ της, πλέον, η Μίλαν κοντρόλαρε άνετα το παιχνίδι στην επανάληψη και θα μπορούσε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ, αλλά ο «Ίμπρα» έχανε ευκαιρίες που δεν συνηθίζει και ο Αντριάνο Γκαλιάνι... χτυπιόταν στα επίσημα, καθώς δεν μπορούσε να πιστέψει ότι η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Κι αφού η Μίλαν δεν το καθάρισε το ματς, στο τέλος αγχώθηκε για τα καλά καθώς διαδοχικά λάθη και κόντρες εκτός περιοχής έδωσαν την ευκαιρία στον Βάργκας με σουτ -και με νέα κόντρα- να μειώσει σε 1-2 στο 80', βάζοντας φωτιά στον αγώνα!

Τα πράγματα για τους Ροσονέρι έγιναν ακόμη πιο δύσκολα στο 86' όταν ο Ιμπραΐμοβιτς, στην επιστροφή του στη δράση μετά τη λήξη της τιμωρίας του, αποβλήθηκε ξανά και μάλιστα με απευθείας κόκκινη επειδή προφανώς έβρισε τον διαιτητή ή τον βοηθό!

Στα υπόλοιπα λεπτά, πάντως, η Μίλαν κράτησε το 2-1 και το +3 από τη Νάπολι και +5 από την Ίντερ, έξι αγωνιστικές πριν από το τέλος.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σάββατο (9/4)
Ίντερ-Κιέβο 2-0 (65’ Καμπιάσο, 84’ Μαϊκόν)
Ουντινέζε-Ρόμα 1-2 (88’ Ντι Νατάλε - 57’ πέν., 90’+4’ Τότι)
Κυριακή (10/4)
Γιουβέντους-Τζένοα 3-2 (50’ Πέπε, 63’ Μάτρι, 76’ Τόνι– 7’ αυτ. Μπονούτσι, 57’ Φλόρες)
Μπάρι-Κατάνια 1-1 (33' Γκάτζι-44' Λόπεζ)
Μπολόνια-Νάπολι 0-2 (30' Μάσκαρα, 45' πεν. Χάμσικ)
Κάλιαρι-Μπρέσια 1-1 (22' Κοσού-61' Καράτσιολο)
Λάτσιο-Πάρμα 2-0 (23' Ερνάνες, 77' Φλόκαρι)
Παλέρμο-Τσεζένα 2-2 (5' Κούρτιτς, 36' Πινίγια-92' Παρόλο, 96' Τζιακερίνι)
Σαμπντόρια-Λέτσε 1-2 (69' Μακαρόνε-39' Ντι Μικέλε, 66' Ολιβέρα)
Φιορεντίνα-Μίλαν 1-2 (80' Βάργκας-8' Ζέεντορφ, 41' Πάτο)