ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ !

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΓΙΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ !

Τρίτη 12 Απριλίου 2011

O Κάρολ... χτύπησε κόκκινο!

Λίβερπουλ και Κάρολ ανέβασαν στροφές, με τον Άγγλο να πετυχαίνει δυο γκολ και το ντέρμπι με τη Σίτι να μετατρέπεται σε... περίπατο (3-0)! Ενός λεπτού σιγή για το «Χίλσμπορο».Το… ταμείο ανεργίας πρέπει να σκέφτεται ο Μαντσίνι μετά τη νέα ήττα της Σίτι, και η παραμονή στην τετράδα της βαθμολογίας απέκτησε πολλά εμπόδια. Η Λίβερπουλ… καθάρισε στο ρελαντί τους «Πολίτες» με 3-0, έδειξε πολλά σημάδια βελτίωσης, αλλά τα χαμόγελα ήρθαν από το νέο μεταγραφικό απόκτημα, τον Κάρολ. Ο 22χρονος φορ άνοιξε λογαριασμό και μάλιστα είδε δυο φορές τις προσπάθειές του να καταλήγουν στα δίχτυα. Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «κόκκινους», με τον Σουάρες να πιάνει σουτ, αλλά να καταλήγει στο δοκάρι, ωστόσο στο 12’ ο Κάρολ φρόντισε να δείξει τους λόγους για τους οποίους δαπανήθηκαν 40 εκατ. ευρώ.

Ο 22χρονος φορ έπιασε σουτάρα με το αριστερό, άνοιξε το σκορ και ουσιαστικά έβαλε τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων για κάτι θετικό. Η Λίβερπουλ πήρε τον έλεγχο, η Σίτι μόλις στο 14΄ έχασε τον Τέβες λόγω τραυματισμού και το… πάρτι συνεχίστηκε. Στο 34’ ο Κάιτ εκμεταλλεύτηκε την αμυντική ανυπαρξία των φιλοξενούμενων και με εξαιρετικό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο «εφιάλτης» όμως δεν τελείωσε εκεί για τη Σίτι, αφού ένα λεπτό αργότερα ο Κάρολ με κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-0, ανέβασε το εντός έδρας αήττητο με Σίτι στους αοχτώ αγώνες και διατήρησε τις ελπίδες της Λίβερπουλ για τετράδα…

Η επανάληψη εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για τη Λίβερπουλ, ο Μπαλοτέλι ήταν… ανύπαρκτος και προκάλεσε αίσθηση το γεγονός πως ο Μαντσίνι τον αντικατέστησε παρά το ότι τον είχε βάλει στη θέση του Τέβες.

Ενός λεπτού σιγή για το Χίλσμπορο!
Με αφορμή την 22η επέτειο (15 Απριλίου 1989) της τραγωδίας στο Χίλσμπορο, λίγο πριν τη σέντρα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, το κλίμα συγκινησιακό και το χειροκρότημα των χιλιάδων οπαδών ζέστανε τη βραδιά. Παράλληλα, το ενός λεπτού σιγή, τηρήθηκε και στη μνήμη της γυναίκας του παλαίμαχου παίκτη, Ντέιβιντ Φέρκλαφ, αλλά και για τον 22χρονο στρατιώτη – πιστό οπαδό της Λίβερπουλ- που σκοτώθηκε στο Αφγανιστάν.