Πέμπτη 28 Οκτωβρίου 2010

Σοκ για την Λεβερκούζεν, δύο γκολ ο Γκέκας

Φάση από τον αγώνα Γκλάντμπαχ - Λεβερκούζεν Αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Γερμανίας η Λεβερκούζεν. Η προσεχής αντίπαλος του Αρη στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ έμεινε εκτός διοργάνωσης από τη Γκλάντμπαχ στη διαδικασία των πέναλτι (5-4). Οι "ασπριρίνες" προηγήθηκαν στο 107΄ με τον Ντερντιγιόκ, αλλά δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ιντρίσου.

Η ενδεκάδα της Λεβερκούζεν: Αντλερ, Σβάαμπ, Φρίντριχ, Ρέιναρτς, Κάντλετς, Μπέντερ (100΄ Ρολφς), Βιντάλ, Μπαρνέτα (103΄ Σαμ), Μπάλιτς (100΄ Γιόργκενσεν), Ντερντιγιόκ, Χέλμες.

Στο μεταξύ, με τον Φάνη Γκέκα να "πυροβολεί" δύο φορές, η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης επιβλήθηκε 5-2 του Αμβούργου και πήρε το εισιτήριο για τους "16" του Κυπέλλου. Ο Ελληνας στράικερ έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και μαζί με τον Γιώργο Τζαβέλλα αγωνίστηκαν σε όλο το 90λεπτο, ενώ ο Γιάννης Αμανατίδης έμεινε στον πάγκο.

Πρωταγωνιστής για το Αμβούργο ήταν ο Μλάντεν Πέτριτς. Πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του Βορρά, αλλά και ένα αυτογκόλ στο 65΄ (4-1) και στο αμέσως επόμενο λεπτό μείωσε σε 4-2.