Τρίτη 14 Δεκεμβρίου 2010

Πρώτος και καλύτερος!

Με την νίκη (80-67) του στο Σαρλερουά, ο Ολυμπιακός έφθασε ακόμα πιο κοντά στην κορυφή του β' ομίλου, παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ με πρωταγωνιστές τους Μπουρούση & Σπανούλη.

Πρώτος και καλύτερος! (pics & vid)
Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι ήταν βγαλμένο από το… πινακάκι του Ντούσαν Ίβκοβιτς στη θεωρία που διδάσκει στους παίκτες του. Οι Πειραιώτες έπαιζαν πολύ καλή άμυνα, είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και με μπροστάρη τον εκπληκτικό Μπουρούση απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα.

Ο Καρδιτσιώτης σέντερ έφθασε στο 9’ τους 15 πόντους με 3/3 δίποντα και 3/3 τρίποντα κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στο παιχνίδι. Σε εκείνο το σημείο ωστόσο, υπέπεσε σε δεύτερο φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο για να αντικατασταθεί από τον Νεστέροβιτς. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-23, την ώρα που η Σαρλερουά αδυνατούσε να τρέξει και να παίξει το αγαπημένο της παιχνίδι.

Aλλαγμένος κατά τρία πέμπτα σε σχέση με την αρχική του πεντάδα ο Ολυμπιακός έχασε τη συνοχή του στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και επέτρεψε στην Σαρλερουά να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να ισοφαρίσει 29-29 (15’)  με σερί 11-0! Ο Γκόρντον αποδείχτηκε για μία ακόμη φορά αδύναμος κρίκος στην επίθεση, ενώ στην άμυνα οι Πειραιώτες χαλάρωσαν αδικαιολόγητα. Οι Βέλγοι κατάφεραν να αλλάξουν τις ισορροπίες με τους Χιλ και Μάλετ να εκμεταλλεύονται τις αργές επιστροφές στην άμυνα και τον Σπανούλη να σταματά να μοιράζει… έτοιμα καλάθια.

Οι Παπαλουκάς και Νεστέροβιτς όμως, ανέλαβαν δράση και κατόπιν αρκετών μεταξύ τους συνεργασιών ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 34-42. Ο Ίβκοβιτς επέλεξε να παίξει ο Ολυμπιακός με τρεις γκαρντ ταυτόχρονα στην πεντάδα του και να μην χρησιμοποιήσει καθαρόαιμο σμολ φόργουορντ (ο Κέσελ αγωνίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Παπανικολάου έμενε στον πάγκο). Αυτό το σχήμα έδωσε την ευκαιρία στους Πειραιώτες να σταματήσουν το γρήγορο παιχνίδι των Βέλγων διαθέτοντας καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο επανέκαμψε ο Μπουρούσης και συνέχισε… εκεί που είχε μείνει. Αυτή τη φορά δεν είχε συμπαραστάτη από τους περιφερειακούς τον Σπανούλη, αλλά τον Τεόντοσιτς. Ο Σέρβος γκαρντ δημιούργησε αρκετές φάσεις, αλλά κυρίως έβλεπε τα κενά στην άμυνα της Σαρλερουά και εκτελούσε.

Στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου ο Τεόντοσιτς πέτυχε 10 πόντους και αποτέλεσαν μαζί με τον Μπουρούση τους αποκλειστικούς σκόρερ του Ολυμπιακούς ε αυτό το διάστημα. Η διαφορά έφθασε το +15 (43-58, 27’) και όλα έμοιαζαν απλά για τους «ερυθρόλευκους» που συνέχισαν ωστόσο να βομβαρδίζουν τους Βέλγους –κυρίως με σουτ πίσω από τα 6,75 μ..

Ο Σπανούλης ανέλαβε δράση και στο εκτελεστικό κομμάτι του παιχνιδιού στο τελευταίο δεκάλεπτο και με οκτώ σερί πόντους έφθασε τη διαφορά στο +18 (54-72, 35’). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το προβάδισμα του Ολυμπιακού μειώθηκε για να κλείσει στο τελικό67-80 που του δίνει σημαντικό αβαντάζ για την πρώτη θέση του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 34-42, 50-61, 67-80
Σαρλερουά (Μπότσι): Χιλ 13 (3/5 διπ., 2/7 τριπ.), Γκομίς 12 (3/8 διπ., 2/2 τριπ., 4 ριμπ.), Μπρόιλς 4 (4 ασίστ), Χάμιλτον 4, Ράιτ 6 (5 ριμπ.), Γκριν 5 (1/2 τριπ.), Ρίντικ 2 (5 ριμπ.), Μάλετ 16 (3/6 διπ., 2/5 τριπ., 5 ριμπ.), Μπέγκιν 1, Σαντιάγκο 4.
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 7 (2/3 διπ., 1/3 τριπ., 4 ασίστ), Νεστέροβιτς 7 (3/8 διπ., 11 ριμπ.), Σπανούλης 18 (5/6 β., 5/8 διπ., 1/1 τριπ., 6 ασίστ), Μπουρούσης 19 (5/6 διπ., 3/4 τριπ., 5 ριμπ.), Κέσελ 2, Μαυροκεφαλίδης 2 (7 ριμπ.), Παπανικολάου, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 16 (2/2 β., 4/6 διπ., 2/5 τριπ., 4 ασίστ), Χαλπερίν 7 (2/2 διπ., 1/1 τριπ., 3 ριμπ., 2 κλεψ.), Λούκας.