Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2011

Μια... βαριά (3άρα) στο Λεβερκούζεν!

Η τρίτη Μπάγερ φάνταζε μεγάλο εμπόδιο από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ, αλλά η... βραδιά στο Λεβερκούζεν ήταν ονειρική για την Μπορούσια που «καθάρισε» σε επτά λεπτά και κέρδισε με 3-1 στην επανέναρξη της Bundesliga!

Στο τέλος του πρώτου γύρου, η Ντόρμουντ γνώρισε την πρώτη εκτός έδρας απώλεια χάνοντας από την Φρανκφούρτη, όμως στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου επέστρεψε στον... γνώριμο δρόμο! Η ομάδα του Κλοπ πέτυχε το ένατο της διπλό κερδίζοντας με 3-1 την Λεβερκούζεν στην «Μπάι Αρίνα» και παραμένει σίγουρα με διψήφια διαφορά μπροστά από τους διώκτες της. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, αλλά μέχρι το 55' η Ντόρτμουντ είχε σκοράρει τρεις φορές! Δύο γκολ στο 49' και στο 53' ο Γκρόσκροϊτζ ενώ αμέσως μετά ο Γκέτσε έκανε το 3-0 και μετέτρεψε σε περίπατο το υπόλοιπο του αγώνα. Οι «ασπιρίνες» είχαν κάποιες ευκαιρίες να μειώσουν, το κατάφεραν με κοντινή προβολή του Κίσλινγκ στο 80' αλλά η Ντόρτμουντ ποτέ δεν ανησύχησε και έφυγε με το τρίποντο από μία πολύ δύσκολη έδρα.