Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2011

"Πράσινος" περίπατος στην Πυλαία

Στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 εθνικής κατηγορίας των Ανδρών, ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο -άδειο λόγω τιμωρίας- κλειστό της Πυλαίας του ΠΑΟΚ με 84-61. Οι "πράσινοι" διατήρησαν το αήττητο εφετινό εκτός έδρας σερί τους, ενώ για τον "Δικέφαλο" ήταν η πρώτη ήττα στην έδρα τους την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν "φουριόζοι" και προηγήθηκαν γρήγορα με 9-2 και 12-4, χάρη σε 2/2 τρίποντα από τον Διαμαντίδη. Ο Νίκολας ήταν άξιος συμπαραστάτης του διεθνούς πλέι-μέικερ και οι "Πράσινοι" δεν αντιμετώπιζαν πρόβλημα, ακόμη κι όταν οι γηπεδούχοι με ένα μικρό ξέσπασμα (σερί 11-2) μείωσαν λίγο τη διαφορά στο ημίχρονο.
Στο 23΄ η διαφορά έφτασε στο +20 (53-33), οι παίκτες του Μαρκόπουλου με ένα επιμέρους σκορ 9-0 πλησίασαν στους 11 (53-42) αλλά η επάνοδος του Σάτο στον αγωνιστικό χώρο έδωσε τη "χαριστική βολή" στον ΠΑΟΚ, καθώς ο Αφρικανός βοήθησε πολύ σε άμυνα και επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 33-46, 44-58, 61-84.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Σώμος, Μάνος.
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 5, Αράπης 3 (1), Αποστολίδης 2, Δέδας 10 (2), Ντόζιερ 4, Γκρέι 6, Παπαδόπουλος 11, Γιαννακίδης 5, Καλές, Γκετσέφσκι 12, Καλαμπάκας 3 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 8, Μπατίστ 11, Φώτσης 2, Σάτο 12 (2), Νίκολας 14 (4), Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 14 (2), Βουγιούκας 11, Καλάθης 3, Μπόγρης, Καϊμακόγλου 2, Ζούμπος.