Δευτέρα 21 Μαρτίου 2011

Με βραζιλιάνικο άρωμα η Τσέλσι!

Η κεφαλιά του Βραζιλιάνου Νταβίντ Λουίζ στο 79' άνοιξε το σκορ και το πλασέ του συμπατριώτη του Ραμίρεζ στις καθυστερήσεις έδωσαν τη νίκη με 2-0 στην Τσέλσι επί της Μάντσεστερ Σίτι! Η Λίβερπουλ ξεπέρασε το σοκ της Μπράγκα και έφτασε στο 2-0 επί της Σάντερλαντ έπειτα από ένα πέναλτι-φάντασμα και ένα γκολ-ποίημα του Σουάρες!Χρειάστηκε να αντικατασταθεί ο Φερνάντο Τόρες προκειμένου η Τσέλσι να ξεκλειδώσει την άμυνα της Σίτι! Ο απογοητευτικός Ισπανός άφησε τη θέση του στον Ντρογκμπά στο 70' και εννιά λεπτά αργότερα οι Λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ! Ο Ιβοριανός εκτέλεσε το φάουλ, ο Νταβίντ Λουίζ πήρε την κεφαλιά και η Τσέλσι έκανε το 1-0, με τον Βραζιλιάνο να πετυχαίνει το δεύτερό του γκολ με την μπλε φανέλα. Το πρώτο ήταν στην άλλη ομάδα του Μάντσεστερ, τη Γιουνάιτεντ, όταν και είχε ισοφαρίσει δίνοντας το έναυσμα για την ανατροπή. Η Τσέλσι σφράγισε τη νίκη επί της Σίτι με έναν άλλον Βραζιλιάνο, τον Ραμίρες, που με ψύχραιμο πλασέ στις καθυστερήσεις έγραψε το 2-0 και έτσι η ομάδα του Αντσελότι πήρε το τρίτο σερί τρίποντο και ανέβηκε στην τρίτη θέση, ξεπερνώντας τη Σίτι.

Το... φάντασμα και το ποίημα!
Ο αποκλεισμός από τη συνέχεια του Europa League φαίνεται ότι πείσμωσε τη Λίβερπουλ, η οποία πέρασε από το Σάντερλαντ κερδίζοντας με 2-0! Η ομάδα του Νταλγκλίς άνοιξε το σκορ έπειτα από ανύπαρκτο πέναλτι που έγινε στο 32', όταν και ο Μενσά ανέτρεψε τον Σπίαρινγκ έξω από την περιοχή. Ο διαιτητής Κέβιν Φρεντ έδειξε φάουλ, ωστόσο η υπόδειξη του βοηθού τον οδήγησε στην αλλαγή απόφασης και έτσι ο Κάιτ εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα, με την κακή ως τότε Λίβερπουλ να παίρνει το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, είχαν ευκαιρία για το 2-0 με την κεφαλιά του Κάρολ που απομακρύνθηκε λίγο πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα και στο 77' κατάφεραν να κλειδώσουν το τρίποντο με το καταπληκτικό γκολ του Σουάρες. Ο Ουρουγουανός με φοβερό σουτ πολύ κοντά από τη γραμμή του τέρματος έγραψε το 2-0, που διατήρησε τις ελπίδες της Λίβερπουλ για την πέμπτη θέση.