Κυριακή 3 Απριλίου 2011

Πέντε λεπτά… Ζαμόρα απ’ τα παλιά!

Ταλαιπωρήθηκε από έναν σοβαρό τραυματισμό που τον κράτησε εκτός γηπέδων για καιρό αλλά με την σημερινή του εμφάνιση στη νίκη της Φούλαμ επί της Μπλάκπουλ με σκορ 3-0 για την 31η αγωνιστική της Πρέμιερσιπ, «σφράγισε» την… επιστροφή του και έδειξε ότι έχει βρει τον παλιό καλό του εαυτό. Ο λόγος φυσικά για τον Μπόμπι Ζαμόρα που μέσα σε ένα πεντάλεπτο, σκόραρε δύο φορές και άνοιξε το δρόμο για τη νίκη των γηπεδούχων. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ετούχου.

Ο Άγγλος επιθετικός κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με την συμπλήρωσε 23 λεπτών και να δώσει το προβάδισμα στην Φούλαμ. Έχει όμως βρει ξανά την φόρμα του και αυτό φάνηκε μόλις πέντε λεπτά αργότερα. Τότε, σκόραρε ξανά, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα δικά του και ουσιαστικά «κλείδωσε» το τρίποντο.

Η Μπλάκπουλ δεν κατάφερε επί της ουσίας να αντιδράσει ποτέ παρά το γεγονός ότι ο προπονητής της έκανε τριπλή αλλαγή στο 68ο λεπτό του αγώνα. Το τελικό 3-0 μάλιστα διαμορφώθηκε στο 72΄ με τον Ετούχου. Έτσι οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 38 βαθμούς, αφήνοντας την Μπλάκπουλ στους 33, έναν μόνο δηλαδή περισσότερο από την ζώνη του υποβιβασμού.

Συνθέσεις:

Φούλαμ: Σβάρτσερ, Σαλσίδο, Χάνγκελαντ, Μπερντ, Χιουζ, Μέρφι (77΄Σιντγουελ), Νταφ, Ετούχου, Ντέμπσεϊ, Ζαμόρα (62΄ Τζόνσον), Ντεμπελέ

Μπλάκπουλ: Κίνγκσον, Κρέινι, Έβατ, Μπαπτίστ, Κάθκαρτ, Βον, Γκράντιν (68΄ Πάντσεον), Άνταμ, Όρμεροντ (68΄ Βάρνι), Τέιλορ-Φλέτσερ, Μπίτι (68΄Κορνιλένκο)