ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ !

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΓΙΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ !

Παρασκευή 29 Οκτωβρίου 2010

«Σόφο» λαμπρός την οδηγεί

Με απόλυτο πρωταγωνιστή του αγώνα τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη η Μακάμπι κέρδισε άνετα την Ζαλγκίρις στο Τελ Αβίβ και έκανε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Σχορτσανίτης είχε προλάβει να πετύχει 17 πόντους σε μόλις 11 λεπτά συμμετοχής και όλα πια έμοιαζαν πιο εύκολα για την «ομάδα του λαού», αφού είχε εξασφαλίσει προβάδισμα +20 (47-27).

Το μόνο που έκανε η Μακάμπι μέχρι τέλους ήταν να υπερασπιστεί την υπέρ της διαφορά με τον Μπλατ να βλέπει τον «Σόφο» να προσθέτει ακόμα 7 πόντους στο κοντέρ του.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 47-27, 65-55, 86-70
Μακάμπι (Μπλατ): Πάργκο 3, Χέντριξ 14 (9 ριμπ.), Σαρπ, Μπλούθενταλ 8(2), Ελιγιάχου 12, Πνίνι 6(1), Μπερστάιν 4, Καντίρ, Έιντσον 8, Πέρκινς 7(1/3 τριπ., 7 κλεψ., 8 ασίστ), Σχορτσιανίτης 24 (6/9 β., 9/13 διπ., 5 ριμπ.)
Ζαλγκίρις (Πέτροβιτς): Τσάπιν 2, Πότσιους 6, Καλνιέτις 9, Ντελινινκάιτις 6(2), Κλιμαβίτσιους 4, Γιανκούνας 17(1), Μπέγκιτς 4, Σαλένγκα 5, Μιλάκνις 3(1), Ουάτσον 9, Κόλινς 5, Σάμαν.