ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ !

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΓΙΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ !

Τρίτη 1 Μαρτίου 2011

Αφεντικό η Μίλαν!

Η Νάπολι ήταν... απούσα στο μεγάλο ραντεβού, η Μίλαν την διέλυσε με 3-0, την έριξε στην τρίτη θέση και είναι στο +5 από τη δεύτερη Ιντερ!Στο κατάμεστο «Σαν Σίρο» οι τιφόζι της Νάπολι έδωσαν βροντερό παρών αλλά όχι και η ομάδα τους, που πατούσε καλύτερα στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης αλλά στη συνέχεια παρέδωσε τα ηνία στη Μίλαν. Οι Ροσονέρι δεν μπορούσαν να κάνουν κάποια κλασική ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο αλλά με το ξεκίνημα της επανάληψης πίεσαν αρκετά και αφού πρώτα απείλησαν με τον Φαν Μπόμελ, στη συνέχεια είδαν τον διαιτητή Ρόκι να τους δίνει πέναλτι για χέρι του Αρόνικα, αν και οι φιλοξενούμενοι το αμφισβήτησαν έντονα. Η απόφαση του ρέφερι δεν άλλαξε, ο Ιμπραΐμοβιτς από τα 11 βήματα στο 49' έκανε το 1-0 και από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι Μιλανέζοι... πάτησαν γκάζι.

Η αντίδραση των Παρτενοπέι δεν ήρθε ουσιαστικά ποτέ, οι γηπεδούχοι είχαν τα πάντα με το μέρος τους και μέσα σε ένα δίλεπτο καθάρισαν το ματς και πήραν τεράστια ώθηση για τη συνέχεια της μάχης του Scudetto. Στο 77' ο Πάτο έβγαλε την ασίστ για τον Μπόατενγκ -που είχε περάσει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή- για να κάνει το 2-0 με κοντινό πλασέ και στο 79' ο Πάτο άρχισε το σπριντ πίσω από τη σέντρα του γηπέδου, πήρε την μπάλα, πλησίασε στην περιοχή του Ντε Σάνκτις και έχοντας μπροστά του δύο αντιπάλους έκανε ένα υπέροχο πλασέ για το 3-0, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών στο «Σαν Σίρο»!

Με αυτό το αποτέλεσμα, που είναι ίδιο και με το τελευταίο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στις δύο ομάδες τη σεζόν 1989-90 (τότε η Νάπολι κατέκτησε την τελευταία αγωνιστική τον τίτλο), η Μίλαν παρέμεινε στην κορυφή με +5 από την Ιντερ και +6, πλέον, από τους Παρτενοπέι, που δεν έπεισαν σε αυτό το ματς -έχοντας να αντιμετωπίσουν και την τιμωρία του Λαβέτσι- ότι είναι έτοιμοι για να γράψουν ιστορία.