ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΓΙΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ !

Δευτέρα 4 Απριλίου 2011

Αιώνια Κυρία στη Ρώμη! *ΒΙΝΤΕΟ*

Αιώνια Κυρία στη Ρώμη! (vids)
Η... πελατεία της Γιουβέντους με τη Ρόμα καλά κρατεί, καθώς η Μεγάλη Κυρία για ακόμη μία χρονιά έφυγε νικήτρια από την Αιώνια Πόλη, αυτή τη φορά με 2-0!Στις τελευταίες πέντε επισκέψεις της στο «Ολίμπικο» για να αντιμετωπίσει τους Τζιαλορόσι η Γιουβέντους μετρούσε τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία. Οι νίκες έγιναν πέντε, πλέον, καθώς ακόμη και φέτος που δεν είναι σε καλή κατάσταση και είχε να αντιμετωπίσει και πολλές σημαντικές απουσίες, η Μεγάλη Κυρία επικράτησε με 2-0! Αποτέλεσμα που τη φέρνει πιο κοντά στην Ευρώπη, αλλά αν υπολογίσουμε και το πρόγραμμα στη συνέχεια του πρωταθλήματος, τη διατηρεί ζωντανή ακόμη και στη διεκδίκηση της εξόδου στο Champions League. Όσο για τη Ρόμα, θεωρητικά είχε τα πάντα με το μέρος της αλλά το αποτέλεσμα άλλα έδειξε...

Στον αγωνιστικό τομέα, το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό από το ξεκίνημά του με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες. Οι Ρωμαίοι στο πρώτο ημίχρονο δεν σκόραραν αποκλειστικά λόγω του Στοράρι που έκανε τρεις τρομερές αποκρούσεις σε σουτ των Βούτσινιτς, Τότι και Ντε Ρόσι, ενώ η Γιουβέντους έφτασε κοντά στο γκολ με τους Κράσιτς, Μάτρι και Γκρόσο.

Το παιχνίδι άρχισε καλά και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά... καλύτερα για τους Τορινέζους, που στο 60ό λεπτό άνοιξαν το σκορ. Ο Γκρόσο από αριστερά γύρισε για τον Κράσιτς και αυτός με δυνατό σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ντόνι για το 0-1. Αμέσως μετά οι Μάτρι και Πέπε δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα για την ομάδα του Ντελνέρι, με τη Ρόμα να απαντά με το δοκάρι του Μενέζ έπειτα από πάσα του Τότι.

Αμέσως μετά, όμως, οι Μπιανκονέρι κλείδωσαν το τρίποντο, καθώς ο Μάτρι έφυγε στην πλάτη της άμυνας... από τη σέντρα και πλάσαρε ψύχραιμα τον Ντόνι για το 0-2!

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο (02/04)
Μπρέσια-Μπολόνια 3-1 (4' Χετεμάι, 9' Ζομπόλι, 66' πέν. Καράτσιολο-30' Ντι Βάιο)
Μίλαν-Ιντερ 3-0 (1',62' Πάτο, 90' πέν. Κασάνο)
Κυριακή (03/04)
Νάπολι-Λάτσιο 4-3 (60' Ντοσένα, 62', 81' πέν., 88' Καβάνι - 29' Μάουρι, 57' Ντίας, 68' Αρόνικα αυτ.)
Κατάνια-Παλέρμο 4-0 (48' αυτ. Μπαλζαρέτι, 61' Μπερτζέσιο, 67' Λεδέσμα, 77' Πέσκε)
Τσεζένα-Φιορεντίνα 2-2 (18' Χιμένεθ, 87' Καζέρτα - 35' Τζιλαρντίνο, 69' Μοντολίβο)
Κιέβο-Σαμπντόρια 0-0
Τζένοα-Κάλιαρι 0-1 (16' Ακουαφρέσκα)
Λέτσε-Ουντινέζε 2-0 (48', 65' Μπερτολάτσι)
Πάρμα-Μπάρι 1-2 (80' Αμάουρι - 64' Παρίζι, 92' Αλβάρες)
Ρόμα-Γιουβέντους 0-2 (60' Κράσιτς, 74' Μάτρι)