Δευτέρα 4 Απριλίου 2011

Σούπερ Κόστα, διπλό Ατλέτικο

Μπορεί ο Αγουέρο να έλειπε και ο Φορλάν να ήταν στον πάγκο, όμως κενό στην επίθεση δεν φάνηκε ποτέ. Ο Ντιέγκο Κόστα πέτυχε χατ τρικ στο «Ρέινο Ντε Ναβάρα» και η Ατλέτικο επικράτησε 3-2 της Οσασούνα.Ο Βραζιλιάνος επιθετικός πέτυχε τρία γκολ και έφερε την Ατλέτικο Μαδρίτης κοντά στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Ο Κίκε Σόλα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 31', όμως πριν από το ημίχρονο ολοκληρωθεί ο Ντιέγκο Κόστα ισοφάρισε (1-1) και μέσα σε δύο λεπτά στην επανάληψη (61', 63') έδωσε στους Ροχιμπλάνκος προβάδισμα νίκης, φτάνοντας στο χατ τρικ. Στο 80' ο Νεκουνάμ μείωσε από τη βούλα του πέναλτι, με το 2-3 να είναι το τελικό. Η Οσασούνα ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Σέρχιο στο 84'.

Σε θέση Ευρώπης η Σεβίλλη

Στην πέμπη θέση της Primera Divison πέρασε η Σεβίλλη, η οποία επικράτησε 3-1 της Σαραγόσα στο «Σαντσεθ Πιθχουάν» και μπήκε στις θέσεις που οδηγούν στο Europa League. Τα γκολ για την ομάδα του Γκρεγκόριο Μανθάνο πέτυχαν οι Περότι (43'), Κανουτέ (56') και Νεγρέδο (93'), ενώ η Σαραγόσα είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Γιάροσικ στο 47'.

Νωρίτερα, η Ερκουλες έσπασε ένα αρνητικό ρεκόρ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι νεοφώτιστοι συμπλήρωσαν 1.113 λεπτά χωρίς γκολ μακριά από την έδρας τους, πριν ο Χαβιέ Πορτίγιο σκοράρει στο 70' για το 0-1. Στη συνέχεια ο Ρόιστον Ντρέντε σκόραρε δύο φορές για το τελικό 0-3 που έδωσε στην Ερκουλες νίκη-οξυγόνο στη μάχη για την παραμονή.
Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Σανταντέρ, που αν και βρέθηκε να χάνει την Εσπανιόλ από το πέναλτι του Οσβάλντο στο 37' γύρισε στην επανάληψη το ματς και έφυγε με 2-1 από την Βαρκελώνη.

Ανατροπή πέτυχε και η Λα Κορούνια, καθώς μετά τ 0-1 από την Μαγιόρκα από το γκολ του Γουεμπό (27') επέστρεψε και αυτή στην επανάληψη με τους Σίσκο και Λασάντ να χαρίζουν τη νίκη με τέρματα στο 55' και το 67' αντίστοιχα. Τέλος, σημαντικούς βαθμούς πήρε η Λεβάντε με το 3-1 κόντρα στην Μάλαγα, που παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3-1 με τον Στουάνι να βάζει δύο γκολ.