Κυριακή 10 Απριλίου 2011

Ζωντανές Ίντερ και... Ρόμα! *ΒΙΝΤΕΟ*

Ζωντανές Ίντερ και... Ρόμα! (video)
Με το 2-0 επί της Κιέβο η Ίντερ πλησίασε ξανά στην κορυφή, ενώ η Ρόμα είναι στο -3 από την τετράδα με το 2-1 επί της Ουντινέζε, χάρη στον Τότι!Στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 32ης αγωνιστικής του Campionato οι Νερατζούρι επηρεασμένοι από τις βαριές ήττες κόντρα σε Μίλαν και Σάλκε δεν μπόρεσαν να επιβάλουν από την αρχή τον ρυθμό τους και να καθαρίσουν σχετικά εύκολα το ματς. Η ομάδα του Λεονάρντο έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο 16' με τον Πατζίνι και στη συνέχεια παραχώρησε γήπεδο στην Κιέβο, που έβγαινε μπροστά και έψαχνε το γκολ. Αυτή που το βρήκε, τελικά, ήταν η Ίντερ στο 66' με σουτ του Καμπιάσο από την καρδιά της περιοχής, για να έρθει το 2-0 στο 84' από τον Μαϊκόν με κοντινό πλασέ. Έτσι, οι Νερατζούρι πήγαν στο -2 από τη Μίλαν και στο +1 από τη Νάπολι, περιμένοντας τα κυριακάτικα Φιορεντίνα-Μίλαν και Μπολόνια-Νάπολι.

Στο άλλο ματς της ημέρας, στο «Φρίουλι», Ουντινέζε και Ρόμα αναμετρήθηκαν με έπαθλο τους τρεις βαθμούς που μετράνε για... περισσότερους εδώ που έφτασαν τα πράγματα, σε ό,τι αφορά τη μάχη για την έξοδο στο Champions League. Οι Τζιαλορόσι άνοιξαν το σκορ στο 57ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Τότι που έσκαψε την μπάλα, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι στο 88' με τον Ντι Νατάλε! Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ουντινέζε νόμισε ότι πήρε τη νίκη, καθώς σε μια περιπετειώδη φάση ο Ασαμόα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής τον χρέωσε με επιθετικό φάουλ και στο 94' ήρθε το 1-2 με κοντινό σουτ του Τότι! Με αυτή τη νίκη η Ρόμα πλησίασε στο -3 την Ουντινέζε, που γνώρισε δεύτερη σερί ήττα, ενώ στη μάχη για το Champions League ξαναμπαίνει και η Γιουβέντους αν νικήσει την Κυριακή στο Τορίνο την Τζένοα.