ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ !

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΓΙΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ !

Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2010

Υγιεινός περίπατος...

Πανηγυρισμοί στον Ολυμπιακό μετά το τέλος του αγώνα με την ΑΕΚ Η ΑΕΚ πλήρωσε τη... νύφη για την αναπάντεχη ήττα του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα από την Μπάμπεργκ και στο άδειο ΣΕΦ, λόγω της τιμωρίας των «ερυθρολεύκων», το σύνολο του Ντούσαν Ιβκοβιτς έδωσε ρεσιτάλ. Ο Ολυμπιακός συνέτριψε 82-50 την Ενωση, στη 2η αγωνιστική της Α1, έκανε το «2 στα 2» και υποχρέωσε το σύνολο του Μηνά Γκέκου στην πρώτη ήττα του στο πρωτάθλημα.

Ένας σαρωτικός Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ΑΕΚ, που έδειχνε αποσυντονισμένη, απέναντι στην καλά οργανωμένη «ερυθρόλευκη» άμυνα. Με την Ενωση να «μετράει» μόλις 1/7 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο και να έχει υποπέσει σε 15 λάθη, το σύνολο του Ιβκοβιτς ξεσπάθωσε και με αιχμή του δόρατος την φροντ λάιν (Μπουρούσης 9π., Νεστέροβιτς 8π., Νίλσεν 10π., Παπανικολάου 8π.) φρόντισε από τα πρώτα λεπτά να μετατρέψει το παιχνίδι σε... προπόνηση.

Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν στο παρκέ και με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς, 11 κλεψίματα, 17 ασίστ και απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο ημίχρονο στο +29 (50-21). Μάλιστα, η ασφικτική άμυνα του Ολυμπιακού περιόρισε την ΑΕΚ σε 10 και 11 πόντους στο πρώτο και δεύτερο ημίχρονο αντίστοιχα, ενώ στο 16' η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της όταν ο Μπουρούσης από τα 6.75 έγραψε το 44-12 (+32).

Στο ίδιο έργο θεατές στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να συνέλθει από το αγωνιστικό «μένος» του Ολυμπιακού. Μπουρούσης και Νίλσεν συνέχισαν να κάνουν ό,τι θέλουν κάτω από το αντίπαλο καλάθι και οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να ιδρώσουν μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +36 (69-33). Στον... επίλογο ο Ιβκοβιτς χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, εκτός του Μαυροκεφαλίδη που προφυλάχθηκε, και ο Ολυμπιακός, πάρά το γεγονός ότι κατέβασε ταχύτητα, έφτασε σε μία άνετη νίκη με 82-50.

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 50-21, 69-33, 82-50
Διαιτητές: Πηλοϊδης-Μάνος-Θεονάς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς 9, Νεστέροβιτς 10, Γκόρντον, Σπανούλης 6, Μπουρούσης 15 (1), Πελεκάνος 7 (1), Γλυνιαδάκης 6, Νίλσεν 14, Παπανικολάου 10 (11ρ.), Τεόντοστις 5 (1), Κατσιβελης
ΑΕΚ (Μηνάς Γκέκος): Καστλ 11 (1), Κοχαντάρεβιτς 8, Νικολαϊδης 7 (1), Παπανικολάου 2, Μακ 4, Δορκοφίκης 12, Καλλινικίδης, Σανον 2, Γκράντι 4, Μελς