Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2010

Πέρασε από την Νέα Σμύρνη ο Ολυμπιακός

Ο Μπατής μαρκάρει τον Λούκας Ο Ολυμπιακός πέτυχε το "3 στα 3" στην Α1 μπάσκετ των ανδρών. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς επιβλήθηκε 77-70 του Πανιωνίου στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική, και υποχρέωσε τους «κυανέρυθρους», στο ντεμπούτο του Γιώργου Μπαρτζώκα στην τεχνική ηγεσία, στην τρίτη διαδοχική ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Η αλλαγή προπονητή επέδρασε θετικά στην ψυχολογία των παικτών του Πανιωνίου, οι οποίοι δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του. Έτσι, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 22-17, ενώ περίπου στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου έφτασαν στο +9 (31-22). Όμως, οι Πειραιώτες αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 33-32, χάρη σε δύο βολές του Νίλσεν, περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 24΄ (43-42) και διατήρησαν την πρωτοπορία έως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Πανιώνιος προσπέρασε με 59-55 στο 32΄, χάρη σε τρίποντο του Αθανασούλα. Με γκολ-φάουλ του Μπουρούση ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 61-59, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Νίλσεν έδωσε στο 37΄ «αέρα» εννέα πόντων στους φιλοξενούμενους (73-64), εξέλιξη που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Πειραιωτών.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-35, 51-55, 70-77.
Διαιτητές: Ταναντζής, Παπαπέτρου, Παφίλης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Αθανασούλας 6 (2), Βούγιανιτς 14 (2), Γιαννόπουλος 5 (1), Τσιάρας 3 (1), Αθηναίου, Μπατής 10 (1), Γιάνκοβιτς 5 (1), Ιωάννου 3, Σαρικόπουλος, Ελονού 8, Παραγιός 5, Μπάρλος 11 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 10, Νεστέροβιτς 12, Γκόρντον 2, Σπανούλης 24 (3), Μπουρούσης 10, Κέσελι 1, Πελεκάνος 1, Νίλσεν 12, Παπανικολάου, Τεόντοσιτς 5 (1).