Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2010

"Kίτρινο" το ντέρμπι της πόλης

Πανηγυρισμοί στον Αρη Ο Αρης ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την 3η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Οι «κιτρινόμαυροι» επιβλήθηκαν 81-68 του ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο και έφτασαν στους 5 βαθμούς ύστερα από τρεις αναμετρήσεις, έναν περισσότερο από τον «Δικέφαλο του βορρά».

Ο Αρης προηγήθηκε 12-4 στο 6΄, ωστόσο με επιμέρους σκορ 4-11 ο ΠΑΟΚ μείωσε 16-15, για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες ισόπαλες 18-18. Ο Σλούκας έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στους «κιτρινόμαυρους» στο 14΄ (27-21), ωστόσο ο Μάρσαλ έβαλε με τρίποντο τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ στο 16΄ (30-31).

Ακολούθησαν έξι διαδοχικοί πόντοι του Αρη (36-31), για να λήξει το ημίχρονο με τους γηπεδούχους στο +5 (39-34). Με σερί 8-0 με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Αρης προηγήθηκε 47-34, ενώ έφτασε το υπέρ του προβάδισμα στο +17 (60-43), 15 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της περιόδου. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 65-52 στο 33΄, ωστόσο ο Τάκερ με δύο βολές έφερε τον Αρη στο +20 (72-52) στο 35΄, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-34, 60-44, 81-68
Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Αφεντουλίδης.

ΑΡΗΣ (Σαρόν Ντρούκερ): Πιρς 5 (1), Ντάνστον 8, Ταπούτος 22 (3), Τάκερ 17, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 8, Χαραλαμπίδης 4, Κουμπούρας 5, Μπορόβνιακ 8, Σλούκας 4.
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 18 (2), ΜακΓκράθ 20 (3), Αποστολίδης, Δέδας, Ντόζιερ 11 (1), Γκρέι 5 (1), Παπαδόπουλος 6, Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 8 (1).