Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2010

Bundesliga (Fanis Gekas' Championship!)

Γκέκας, ο... killer!

Danke Herr Fanis!
Η Βόλφσμπουργκ έγινε το νέο θύμα του Φάνη Γκέκα, ο οποίος βρήκε δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα στο 3-1 της Άιντραχτ και έφτασε τα 11 γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια! Γκέλαρε η Μπάγερν, πρώτη εκτός έδρας ήττα για Μάιντζ.
Στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας ανέβηκε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης η οποία έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή και πάλι τον Φάνη Γκέκα, επικράτησε με 3-1 της Βόλφσμπουργκ και έφτασε τους 19 βαθμούς! Ο Έλληνας φορ ήταν για μία ακόμα αγωνιστική ασταμάτητος και με δύο γκολ στο 26' και στο 55' με πέναλτι, έφτασε τα 11 σε ισάριθμα ματς! Παρών στην επικράτηση της Άιντραχτ ήταν και ο Τζαβέλλας που αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά, ενώ στις καθυστερήσεις πέρασε ως αλλαγή και ο Αμανατίδης στην θέση του Κάιο.

Η Μπάγερν έδειχνε να ανεβαίνει τον τελευταίο καιρό, όμως στο Μενχεγκλάντμπαχ πάτησε φρένο! Παρότι πέτυχε τρία γκολ στην χειρότερη άμυνα της Μπουντεσλίγκα, η ομάδα του Φαν Γκάαλ έφυγε μόνο με τον έναν βαθμό (3-3). Μάλιστα, μέχρι το 84' οι Βαυαροί έχαναν αλλά το γκολ του Λαμ έσωσε την παρτίδα για την Μπάγερν η οποία πάντως παραμένει πολύ πίσω από την κορυφή.

Πρώτη απώλεια για την Μάιντζ μακριά από την έδρα της, καθώς η ομάδα το Κλοπ έχασε με 1-0 από την Φράιμπουργκ με γκολ του Σισέ. Ήταν η δεύτερη σερί ήττα και τρίτη στα τέσσερα ματς για την Μάιντζ που δείχνει να ξεφουσκώνει σιγά σιγά. Ανατροπή για το Αμβούργο, που με δύο γκολ των Βέστερμαν στο 45' και του Πέτριτς στο 83' επικράτησε με 2-1 της Χοφενχάιμ, ενώ η εντυπωσιακή Νυρεμβέργη κέρδισε με 3-1 την Κολωνία.

Παρασκευή (05/11)Σάλκε-Ζανκτ Πάουλι 3-0