Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου 2010

«Μαφιόζικη»... τριάρα η Γιούβε!

Με τους Πέπε και Κουαλιαρέλα (2) να σκοράρουν, η Γιουβέντους πέρασε από τη Σικελία με το 3-1 επί της Κατάνια και παραμένει σταθερά στο κυνήγι της Μίλαν. Με τις Ίντερ και Ρόμα να έχουν χάσει βαθμούς, η Γιουβέντους είχε την ευκαιρία το βράδυ της Κυριακής, με νίκη επί της Κατάνια στη Σικελία, να ξεφύγει από αυτές και παράλληλα να μη χάσει έδαφος στη μάχη για το Scudetto. Οι «μπιανκονέρι» έφεραν εις πέρας την αποστολή τους, καθώς επικράτησαν με 3-1 και είχαν ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ, ενώ τους ακυρώθηκε και κανονικό γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Τζίτζι ντελ Νέρι άνοιξε το σκορ στο 35' με σουτ του Πέπε στην κίνηση μετά από ωραίο γύρισμα του Ιακουίντα, αλλά στο 37' οι Σικελοί έφτασαν στην ισοφάριση με κοντινό πλασέ του Μοριμότο μετά από μπέρδεμα στην άμυνα των Τορινέζων.

Αυτή η εξέλιξη, πάντως, δεν πτόησε τη «Μεγάλη Κυρία», που απάντησε άμεσα αλλά... δε μέτρησε. Ο Κουαλιαρέλα έστειλε με ωραίο σουτ την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια αυτή πέρασε ολόκληρη τη γραμμή του τέρματος, αλλά ο βοηθός διαιτητή δεν το είδε... Μικρό το κακό για τη Γιουβέντους αλλά και τον ίδιο τον Κουαλιαρέλα, καθώς δύο λεπτά μετά, στο 44', έκανε το 1-2 με σουτ μετά από γύρισμα του Ιακουίντα. Το τελικό 1-3, που έβαλε τέλος στον αγώνα, ήρθε στο 58' με υπέροχο πλασέ του Κουαλιαρέλα εκτός περιοχής!

Η επιστροφή του Μούτου!
Το πρώτο του γκολ έπειτα από σχεδόν ένα χρόνο πέτυχε ο Μούτου, οδηγώντας τη Φιορεντίνα στη νίκη με 1-0 επί της Κάλιαρι. Ο Ρουμάνος φορ είχε τιμωρηθεί για ντόπινγκ στις αρχές του χρόνου και έκτοτε έμεινε εκτός δράσης χάνοντας όλη την περσινή σεζόν. Επέστρεψε στις 7 Νοεμβρίου στον αγώνα με την Κιέβο και κόντρα στην Κάλιαρι βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα οδηγώντας τη Φιορεντίνα στη νίκη με 1-0. Αξίζει, επίσης, να σημειωθεί πως αυτή ήταν η 17η εντός έδρας σερί νίκη των «βιόλα» επί της Κάλιαρι!

Δύο γκολ του Κρέσπο έδωσαν τη νίκη στην Πάρμα επί της Ουντινέζε με 2-1, ενώ η Σαμπντόρια ξεπέρασε το σοκ του ευρωπαϊκού αποκλεισμού κερδίζοντας εύκολα με 3-0 την ουραγό Μπάρι.

Παρότι κινδυνεύει με χρεοκοπία για μεγάλα χρέη (μεσοβδόμαδα έχασε και έναν βαθμό λόγω μη καταβολής φόρων), η Μπολόνια πέρασε από την Τσεζένα κερδίζοντας 2-0. Σπουδαίο διπλό και για την Τζένοα στη Λέτσε, με την ομάδα της Γένοβας να ανατρέπει το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου και με γκολ των Τόνι, Ρανότσια και Ρόσι να φτάνει στο νικηφόρο 3-1.