Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2010

Στην κορυφή η Άντερλεχτ!

Η Άντερλεχτ πήρε μεγάλη και εύκολη νίκη επί της Γκέρμιναλ εκτός έδρας και ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος, έστω και με παιχνίδι περισσότερο από τη Γάνδη! Η Άντερλεχτ ήταν καλύτερη, είχε τον έλεγχο του αγώνα από την πρώτη στιγμή, όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει πολλές φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Η αποχώρηση, μάλιστα, του Μπίλια στο 25’ λόγω τραυματισμού έκανε τα πράγματα ακόμη χειρότερα. Η κυριότερη ευκαιρία για την αντίπαλο της ΑΕΚ στο Europa League ήταν στο 37’ όταν το πλασέ του Λουκάκου βρήκε στο κάθετο δοκάρι του Καμίνσκι. Με την Γκέρμιναλ να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Προτό σε καμία στιγμή, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο με το 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε ακριβώς όπως το πρώτο με μόνη διαφορά ότι η Άντερλεχτ κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ στο 57’. Ο Λουκάκου έκανε εντυπωσιακή προσπάθεια από τα δεξιά, έβγαλε… συστημένη σέντρα για το κεφάλι του Κανού, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα εύκολα μέχρι το τέλος και πήραν μία πολύ σημαντική νίκη, όμως έχασαν το μεγάλο τους αστέρι, καθώς αποβλήθηκε στο 90' με δεύτερη κίτρινη κάρτα...

Η Άντερλεχτ με αυτή τη νίκη επιβεβαίωση την ανοδική της πορεία και βρίσκεται, έστω και προσωρινά καθώς έχει παιχνίδι περισσότερο, στην κορυφή με 34 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη δεύτερη Γάνδη.

Η σύνθεση της Άντερλεχτ: Προτό, Μαζούχ, Μπίλια (Κλίεσταν), Λεσιάκς, Πόλακ, Σουάρες (Μπαντιμπανγκά), Κανού, Λεζέρ, Λουκάκου, Βίκτορ Μπερνάντες, Ζιλέ