Πέμπτη 25 Νοεμβρίου 2010

Με το ενάμισι πόδι εκτός η ΤΣΣΚΑ

Την ήττα η οποία ενδεχομένως να της στερήσει τη συμμετοχή της στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας γνώρισε η ΤΣΣΚΑ στο Μιλάνο, χάνοντας από την γηπεδούχο Αρμάνι με 71-65. Ο πρώην «δικός» μας Ίμπραημ Τζάαμπερ αποδείχτηκε δήμιος για την ομάδα του Βουγιόσεβιτς, αφού πέτυχε πέντε από τους 18 συνολικά πόντους στα τελευταία 11 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, εκ των οποίων και το καθοριστικό τρίποντο που λίγο πριν την κόρνα της λήξης, που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα, υπέρ της ομάδος του Μπούκι. Πιο ορατό από ποτέ το φάσμα του αποκλεισμού για την «αρκούδα» που στην επόμενη αγωνιστική υποδέχονται τον Παναθηναϊκό στη Μόσχα, κοντά στην πρόκρισή της στο «Top 16» της Ευρωλίγκας η Αρμάνι.

Η αρχή του παιχνιδιού ήταν η πλέον ιδανική για τους Ρώσους, αφού κατάφεραν να αποκτήσουν με το καλημέρα διαφορά 11 πόντων (16-5). Οι παίκτες του Μπούκι ωστόσο είχαν την ενδεδειγμένη αντίδραση και κατάφεραν με μπροστάρη τον Μόρις Φίνλεϊ να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, πηγαίνοντας στο ημίχρονο προηγούμενοι με τρεις (31-28). Τα μεγάλα όπλα της ΤΣΣΚΑ, Χόλντεν και Σισκάουσκας ήταν φανερά επηρεασμένα από την μακρά απουσία τους, κάτι που ωστόσο αντισταθμίστηκε από την εξαιρετική παρουσία (και) στο σκοράρισμα του Γκόρντον. Το σκορ ήταν στο 52-52, επτά λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα και έκτοτε οι δύο ομάδες βάδιζαν καλάθι με καλάθι. Η φάση που ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση έγινε περίπου 10’’ πριν από τη λήξη, όταν ο Τζάμπερ ευστόχησε σε τρίποντο και ενώ το σκορ ήταν στο 64-64. Δύο ακόμα βολές του Αμερικανού έβαλαν οριστικά ταφόπλακα στα όνειρα των Ρώσων για το διπλό, με το 71-65 να δίνει νίκη χρυσάφι στους Ιταλούς.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 31-28, 48-45, 71-65

Γήπεδο: Arena MEDIOLANUMFORUM