Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010

Δώδεκα κι ούτε ένα στραβοπάτημα

Τις δώδεκα σερί νίκες έφτασαν οι Μάβερικς, καθώς επικράτησαν 103-97 των Τζαζ στο Ντάλας. Οι γηπεδούχοι με ένα 17-0 προηγήθηκαν με 29-4 στην πρώτη περίοδο, ισοφαρίστηκαν στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, αλλά ο Ντιρκ Νοβίτσκι, που τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους και 15 ριμπάουντ, αποκατέστησε την τάξη. Ο Ντερόν Ουίλιαμς με 34 πόντους προσπάθησε περισσότερο για τους Τζαζ, που μετρούν 13 ήττες στις τελευταίες 15 επισκέψεις τους στο Ντάλας.

Το Μαϊάμι βρήκε για τα καλά ρυθμό και περνώντας επιβλητικά, με 104-83, από το Σακραμέντο έφτασε τις οκτώ διαδοχικές νίκες. Η… Αγία Τριάδα πέτυχε τους 75 πόντους της ομάδας, με τον Ουέιντ να σταματά στους 36, τον Λεμπρόν Τζέιμς να προσθέτει 25 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Κρις Μπος 14 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Οι Σέλτικς δεν πάνε πίσω, καθώς μετρούν πλέον δέκα ματς αήττητοι μετά το 93-62 στη Σάρλοτ επί των Μπόμπκατς. Οι απουσίες των τραυματιών Σακίλ Ο’ Νιλ, Ζερμέιν Ο’ Νιλ και Κέντρικ Πέρκινς έφεραν τον Τούρκο Σεμίχ Ερντέν στη βασική πεντάδα και οι πρωταθλητές της Ανατολής με όπλο την άμυνα υποχρέωσαν τους γηπεδούχους σε άθλια ποσοστά (34% στα σουτ) και 22 λάθη.

Οι Ράπτορς πέτυχαν σπουδαία νίκη στο Ντιτρόιτ με 120-116, παρότι είχαν βρεθεί στο -25 (89-64) 5:51 πριν τη λήξη του τρίτου δωδεκαλέπτου. Ο Τζέριντ Μπέιλες έκανε ρεκόρ καριέρας με 31 πόντους, ενώ ο Λίνας Κλέιζα είχε 11 πόντους (2/2 βολές, 3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 20 λεπτά. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το ρεκόρ καριέρας με 23 πόντους του Μπεν Ουάλας, ο οποίος μάλιστα πέτυχε και τρίποντο (!), μόλις το πέμπτο της 15ετούς καριέρας του στο ΝΒΑ.

Οι Μπουλς συνέτριψαν τους Τίμπεργουλβς με 113-82 φτάνοντας τις πέντε σερί νίκες με ηγέτη-ποιον άλλον;-τον Ντέρικ Ρόουζ που είχε 21 πόντους και 7 ασίστ. Ο Νίκολα Πέκοβιτς είχε 5 πόντους (1/2 βολές, 2/5 δίποντα), 4 ριμπάουντ, ισάριθμες τάπες, αλλά και 6 λάθη σε 24 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Κώστας Κουφός σε 7 λεπτά είχε 2 πόντους (2/2 βολές), 1 τάπα και 2 λάθη.

Τέλος, οι Γκρίζλις πέρασαν με 84-83 από το Λος Άντζελες απέναντι στους Κλίπερς, που αστόχησαν στο τελευταίο σουτ του αγώνα με τον Μπαρόν Ντέιβις.