Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010

Πλησίασε στην κορυφή ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Φίτεσε και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τις απώλειες της Αϊντχόβεν (0-0 με Ντε Γκράαφτσαπ) και της Τβέντε (ήττα 5-2 από την Χέρενφεν).
Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με τον «Αίαντα» να κυριαρχεί στο πρώτο, να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι και να προηγείται μόλις στο 11' με γκολ του Έρικσεν, ενώ δημιούργησε και έχασε ακόμη πολλές ευκαιρίες για να πετύχει και άλλα τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε, με τηςΦίτεσε να είναι αυτή που πίεζε.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν, με την ομάδα του Φρανκ ντε Μπουρ να μοιάζει υπνωτισμένη. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Άρνεμ χάθηκε στο 52', όταν ο Αϊσάτι έκανε την κεφαλιά, όμως οι αντίπαλοι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα πάνω στη γραμμή. Τελικά, ο Άγιαξ πήρε τη νίκη και πλησίασε την Αϊντχόβεν στους 3 βαθμούς.