Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου 2010

Έκαναν πλάκα Μπάρτσα και Ρεάλ

Έκαναν πλάκα Μπάρτσα και Ρεάλ (video)
Σε τυπική διαδικασία εξελίχθηκε η 15η αγωνιστική για τις Μπαρτσελόνα και Ρεάλ, με τους Καταλανούς να επικρατούν 5-0 της Σοσιεδάδ και τους Μαδριλένους να περνούν από τη Σαραγόσα (3-1). Εναν βαθμό στα τελευταία 20 χρόνια έχει στο «Καμπ Νόου» η Σοσιεδάδ και η αρνητική παράδοση συνεχίστηκε και φέτος, στην πρώτη επίσκεψη των Βάσκων μετά από τρία χρόνια. Η Μπαρτσελόνα έκανε πλάκα, και με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, έφτασε το 5-0 παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Μέσι ήταν αυτός που πέτυχε δύο γκολ φτάνοντας συνολικά τα 17 στο πρωτάθλημα, όσα έχει και ο Ρονάλντο, οι Βίγια, Ινιέστα και Μπόγιαν από ένα, και έτσι οι «μπλαουγκράνα» πηγαίνουν στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με την Εσπανιόλ, βρισκόμενοι δύο βαθμούς μπροστά από την Ρεάλ.

Τυπική διαδικασία για Ρεάλ
Τη δεύτερη σερί νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε εύκολα εκτός έδρας της τελευταίας στη βαθμολογία, Σαραγόσα και πέρασε τουλάχιστον για λίγες ώρες στην πρώτη θέση του πίνακα. Το σκορ άνοιξε ο Μεσούτ Οζίλ στο 15', ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ καθάρισε το ματς ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των πρώτων 45' (0-2). Στο ξεκίνημα της επανάληψης (47') ο Ντι Μαρία έγραψε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ (0-3), ενώ ο Γκάμπι από τα 11 βήματα μείωσε σε 1-3 για τους γηπεδούχους, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Νωρίτερα...

...η Μπιλμπάο έβαλε τέλος στο σερί με τα άσχημα αποτελέσματα, όπως επίσης και σε αυτό με τα θετικά της Εσπανιόλ. Οι Βάσκοι αν και βρέθηκαν να χάνουν από τους φορμαρισμένους Καταλανούς γύρισαν το ματς στο «Σαν Μαμές» και με 2-1 πήραν βαθμολογική ανάσα. Στα άλλα ματς η Ερκουλες πέτυχε μεγάλη νίκη με 4-1 εντός έδρας σε βάρος της Μάλαγα, ενώ η Ράθινγκ Σανταντέρ πήρε πολύ σημαντικό τρίποντο στο 92' μέσα στο «ΟΝΟ Εστάδι» κόντρα στην Μαγιόρκα (0-1). Στο 1-1 έμειναν Σπόρτινγκ Χιχόν και Λεβάντε.