Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου 2010

Με μοιραίο τον Ντρογκμπά...

Με μοιραίο τον Ντρογκμπά... (video)
Σε ένα ματς με συγκλονιστικό φινάλε, Τότεναμ και Τσέλσι αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1) στο Λονδίνο. Πρωταγωνιστής για τους Σπερς ο τερματοφύλακας Γκόμες, που έπιασε το πέναλτι του... μοιραίου Ντρογκμπά στο 92'! Η Τότεναμ προηγήθηκε στο 15' με σουτ του Ρώσου επιθετικού, Ρόμαν Παβλιουτσένκο, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τη συμπλήρωση των πρώτων 45'. Στην επανάληψη, οι νταμπλούχοι Αγγλίας κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 70' μετά από δυνατό αριστερό σουτ του Ντρογκμπά στο οποίο ο Εουρέλιο Γκόμες έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του (1-1). Στις καθυστερήσεις η κόλαση με τον παράδεισο άλλαξαν θέσεις μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα για τους πρωταγωνιστές. Στο 91' ο Γκόμες έκανε νέα γκάφα ανατρέποντας τον Ραμίρες μέσα στην περιοχή και δίνοντας την ευκαιρία στον Ντρογκμπά να κάνει το 1-2 και να γίνει ο απόλυτος πρωταγωνιστής! Τελικά ο Βραζιλιάνος πήρε τη δόξα από τον Ιβοριανό αποκρούοντας το πέναλτι στο 92' και στερώντας από τους Μπλε βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα.

Αυτή αυτό ήταν το πέμπτο σερί ματς που η Τσέλσι δεν καταφέρνει να κερδίσει, όπως επίσης το τρίτο διαδοχικό 1-1 μετά από αυτά με Νιούκασλ και Εβερτον. Το σύνολο του Αντσελότι παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας, με ίδιους βαθμούς με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία είναι η επόμενη αντίπαλος και έχει δύο ματς λιγότερα!

Νίκες για Μπόλτον, Γουλβς

Στα άλλα ματς της Κυριακής (12/12) που έγιναν νωρίτερα, η Μπόλτον συνέχισε με καλές εμφανίσεις, επικρατώντας της Μπλάκμπερν με 2-1 στο «Reebok». Οι Γουόντερερς βρέθηκαν στην 6η θέση της Premier League χάρη στα γκολ των Μουάμπα (65') και Χόλντεν (88') ενώ ενδιάμεσα για τα Ρόδα είχε ισοφαρίσει ο Μάμε Ντιούφ (87'). Σημαντική νίκη που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού πέτυχε η Γουλβς, η οποία επικράτησε στο «Μολινό» της Μπέρμιγχαμ με 1-0 χάρη σε γκολ του Χαντ στο 45'.