ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΓΙΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ !

Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου 2010

Κορεάτες στον δρόμο της Ίντερ

Κορεάτες στον δρόμο της Ίντερ (video)
Η κορεατική Σεονγκνάμ διέσυρε 4-1 την Αλ Ουαχντά και θα είναι η αντίπαλος της Ίντερ στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων. Στο «Ζαγιέντ Σπορτς Σίτι» του Αμπού Ντάμπι, οι πρωταθλητές Ασίας πέρασαν το εμπόδιο της διοργανώτριας και έφτασαν στο... υπερβολικό 4-1 και την πρόκριση για τους «4». Το σκορ για την Σεονγκνάμ άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό όταν ο Μολίνα εκμεταλλεύτηκε ασυνεννοησία στην άμυνα της Αλ Ουαχντά και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

Η ομάδα από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ισοφάρισε στο 27' με πολύ ωραία κεφαλιά του Μπαιάνο έπειτα από σέντρα του Έισε. Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα, ο Σάσα με κεφαλιά από κοντά μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Μολίνα έδωσε προβάδισμα στους Κορεάτες με 2-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές φάσεις να ισοφαρίσουν, όμως η Σεονγκνάμ εκμεταλλεύτηκε τις αντεπιθέσεις και κλείδωσε το ματς. Στο 71' ο Σουνγκ Κουκ με διαγώνιο σουτ έκανε το 3-1 ενώ δέκα λεπτά μετά ο Ντονγκ έγραψε το τελικό 4-1 με κεφαλιά.

Οι συνθέσεις:
Αλ Ουάχντα (Γιόσεν Χικερσμπέργκερ): Αντέλ, Μαγκράο (90' Χαλίντ), Μπαιάνο, Ισμαέιλ, Φαχέντ (65' Αλ Κατίρι), Μπασίρ, Χαϊντάρ (54' Αλ Σεχί), Μαχμούντ, Έισα, Χαμντάν, Ούγκο

Σεονγκνάμ (Τα Γιον Σιν): Σουνγκ Ριόνκ, Σουνγκ Γιάε, Σάσα, Κουκ Μπιούνγκ, Γιν (45' Τσεόλ), Κουκ Σούνγκ, Ντονγκ, Ράντονσιτς (69' Χο Γιούνγκ), Μολίνα (84' Γι Ριόνκ), Τσουλ, Χουάν

Το πανόραμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων:

Πλέι οφ

Τετάρτη, 8/12
Αλ Ουαχντά - Χεκάρι Γιουνάιτεντ 3-0 (40' Ούγκο, 44' Μπαιάνο, 71 Ζουμάα)

Προημιτελικά

Παρασκευή, 10/12
Μαζέμπε - Πατσούκα 1-0 (21' Μπεντί)

Σάββατο, 11/12
3. Αλ Ουαχντά - Σεονγκνάμ 1-4 (27' Μπαϊάνο - 4' Μολίνα, 30' Σάσα, 71' Σουνγκ Κουκ, 81' Ντονγκ)