ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ !

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΓΙΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ !

Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2010

Μοναχά ΠΑΟ εσύ!

Με 13 πόντους στα τελευταία 70'' της κανονικής διάρκειας του ματς του Παναθηναϊκού με την Ολίμπια, ο Δημήτρης Διαμαντίδης το έστειλε στην παράταση, όπου οι πρωταθλητές«καθάρισαν» την νίκη και την πρωτιά στον όμιλο (95-88)!

Το «πράσινο Διαμάντι», ο μεγάλος αρχηγός του «τριφυλλιού», είχε μέτρια παρουσία μέχρι το 38,5’. Όταν όμως… έσφιξαν τα γάλατα έκανε αυτό που γνωρίζει πολύ καλά. Πήρε από χέρι την ομάδα του και την έφερε από την Κόλαση στον Παράδεισο. Με 13 πόντους σε 70 δευτερόλεπτα και ένα καλάθι τρία δέκατα του δευτερολέπτου πριν την εκπνοή ισοφάρισε σε 79-79.

Οι Σλοβένοι μπήκαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ αποφασισμένοι να πουλήσουν πολύ ακριβά το... τομάρι τους και κατάφεραν να κοντράρουν στα ίσια τους γηπεδούχους. Το 5-2 που έγινε με ένα τρίποντο του Φώτση στο 2’ δεν είχε ανάλογη συνέχεια καθώς η Ολίμπια έβρισκε λύσεις στα προβλήματα που προσπαθούσε να της δημιουργήσει ο Παναθηναϊκός. Στο 5’ ισοφάρισε σε 12-12 εκμεταλλευόμενη και τα πολλά λάθη των «πράσινων» (4 ως τότε). Το τηλεοπτικό τάιμ άουτ έδωσε την ευκαιρία στον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να συνεφέρει τους παίκτες του και εκείνοι από την πλευρά τους να «τρέξουν» ένα σερί 6-0 και να προσπεράσουν με 18-12 πριν το 23-17 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Έπειτα από ωραία προσπάθεια του Καλάθη το «τριφύλλι» ξεφεύγει με 26-17 στο 11’ και δείχνει να ξεφεύγει. Ωστόσο, τα συνεχιζόμενα λάθη στην επίθεση και ο οίστρος του πρώην φόργουορντ του ΠΑΟΚ, Κένι Γκρέγκορι άλλαξαν την κατάσταση (26-24 στο 24’). Οι «πράσινοι» διατηρούνταν με δυσκολία μπροστά στο σκορ (31-28 στο 16’, 33-30 στο 17’, 35-33 στο 19’) πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με 37-33.

Στο 23’ οι Σλοβένοι προσπέρασαν για πρώτη φορά (39-41), ενώ στο 27’ ξέφυγαν με τέσσερις πόντους διαφορά (46-50) σκορπίζοντας προβληματισμό στο «στρατόπεδο» του Παναθηναϊκού. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ιδιαίτερα νευρικοί με αποτέλεσμα να κάνουν λάθη, να είναι πολύ άστοχοι ειδικά έξω από τη γραμμή των 6,75 (0/4 είχαν ως το 27’) και κακοί στην άμυνα. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 50-54 και να μοιάζουν ικανοί να κάνουν τη… ζημιά στο «τριφύλλι».

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου η Ολίμπια ξέφυγε με εννιά πόντους διαφορά (50-59) και έγινε αυτομάτως το φαβορί για νίκη. Ένα τρίποντο του Καϊμακόγλου έδωσε «ανάσα» στον Παναθηναϊκό, αλλά με 19 λάθη σε 33 λεπτά δεν… πας πουθενά. Ακόμη κι έτσι ο Νίκολας με τρίποντο μείωσε σε 56-59 και έβαλε «φωτιά» στο παιχνίδι. Στο 37’ το ματς έμοιαζε «τελειωμένο» αφού ο Όζμπολτ έστειλε ξανά τη διαφορά στους οκτώ πόντους (60-68). Δύο τρίποντες «βόμβες» από Νίκολας και Περπέρογλου έδωσαν ξανά ελπίδα στο «τριφύλλι» (66-68). Το ματς πήγε στη… ρουλέτα των βολών από εκεί και πέρα με τους Σλοβένους να αποδεικνύονται ψύχραιμοι. Έλα, όμως που οι «πράσινοι» είχαν… Διαμαντίδη. Με 13 σερί πόντους σε 70 δεύτερα και καλάθι 3 δέκατα πριν την εκπνοή ο Μήτσος, έπειτα κλέψιμο του Φώτση και άστοχο τρίποντο του Μπατίτς, έστειλε το ματς στην παράταση (79-79).

Με την ψυχολογία στα ύψη και έναν εκπληκτικό Νίκολας ο Παναθηναϊκός δεν γινόταν να χάσει στο έξτρα πεντέλεπτο. Στο 43’ η διαφορά έφτασε στο +8 (90-82) υπέρ των «πράσινων» πριν το τελικό 95-88.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 37-33, 50-54, 79-79 (κ.δ.), 95-88