Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2010

Μπορεί και χωρίς... Μουρίνιο!

Ο τιμωρημένος Μουρίνιο παρακολουθούσε για 82 λεπτά τη Ρεάλ να δυσκολεύεται στη Χιχόν, όμως ο Ιγκουαΐν λύτρωσε τους Μαδριλένους και χάρισε τη νίκη με 1-0!

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε το Σάββατο και μετέφερε την πίεση στη Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι τα βρήκαν... μπαστούνια απέναντι στη Χιχόν, αλλά τελικά ένα «δώρο» του Πάμπλο έδωσε τη νίκη με 1-0 στην ομάδα του Μουρίνιο, ο οποίος βρισκόταν στις εξέδρες λόγω τιμωρίας. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων είχε πιάσει οτιδήποτε πήγαινε προς την εστία του, αλλά στο 82' έκανε μεγάλο λάθος, καθώς έχασε την μπάλα σε κεφαλιά του Μπενζεμά και από κοντά ο Ιγκουαΐν δεν δυσκολεύτηκε να τη σπρώξει στα δίχτυα και να επαναφέρει τη Ρεάλ στην κορυφή. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν στην επόμενη φάση, αλλά ο Κασίγιας απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μπαράλ και διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του.

Με γκολ του Νεγρέδο στις καθυστερήσεις, η Σεβίλλη έφυγε από το «Ρομαρέδα» με τους τρεις βαθμούς, καθώς κέρδισε με 2-1 τη Σαραγόσα και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του πίνακα. Νικηφόρο ντεμπούτο για τον Πελεγκρίνι στο πρωτάθλημα, με τον Ελισέου να δίνει στη Μάλαγα τη νίκη με 1-0 επί της Λεβάντε. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτοί είναι οι πρώτοι βαθμοί των Ανδαλουσιανών στο «σπίτι» τους για φέτος, καθώς μέχρι τώρα μετρούσαν πέντε ήττες σε ισάριθμα ματς!

Τρεις σερί νίκες μετρούσε η Σοσιεδάδ, όμως η Έρκουλες έβαλε... φρένο στους Βάσκους, οι οποίοι παρότι προηγήθηκαν με τον Γκρίεζμαν στο 15', έχασαν με 2-1 από τους νεοφώτιστους.