Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2010

Δεν σκόραρε ο Γκέκας, δεν κέρδισε η Αϊντραχτ

Φάση από το παιχνίδι Καϊζερσλάουτερν-Στουτγκάρδη Η Λεβερκούζεν νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη "νεοφώτιστη" Ζανκτ Πάουλι και "έπιασε" στη δεύτερη θέση της κατάταξης τη Μάιντς, η οποία αντιμετωπίζει απόψε το Ανόβερο.

Αν και βρέθηκε να χάνει 2-0, η Σάλκε απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τη Βόλφσμπουργκ στη "Φολκσβάγκεν Αρένα", ενώ ακόμη μεγαλύτερη ανατροπή σημείωσε η Καϊζερσλάουτερν. Και αυτό γιατί, ενώ στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης με την Στουτγκάρδη έχανε 3-0, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 78'!

Στο μεταξύ, Βέρντερ Βρέμης και Aϊντραχτ Φρανκφούρτης αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) στο "Βεζερστάντιον". Φάνης Γκέκας και Γιώργος Τζαβέλλας αγωνίστηκαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης για την Aϊντραχτ, στην αποστολή της οποίας είχε συμπεριληφθεί, χωρίς να χρησιμοποιηθεί, και ο Γιάννης Αμανατίδης.

Η Γκλάντμπαχ συνέτριψε 4-0 εκτός έδρας την Κολονία και "ξεκόλλησε" από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, στην οποία βρίσκεται πλέον η σημερινή αντίπαλός της.

Τέλος με ένα γκολ του Πίντο στο 44ο λεπτό, το Ανόβερο νίκησε εκτός έδρας τη Μάιντς 1-0 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στη μπουντεσλίγκα και "σκαρφάλωσε" στην 5η θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν την απόσταση από την κορυφή στους 4 βαθμούς αλλά παρέμειναν στη δεύτερη θέση, μαζί με τη Λεβερκούζεν.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αναμετρήσεων για τη 12η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα έχουν ως εξής:

Ντόρτμουντ-Αμβούργο 2-0 (12/11)